Uzmanından kanser taraması uyarısı – Sağlık Haberleri

0
genişletmek

KAYNAKİHA

Manisa Şehir Hastanesi Tıbbi Onkoloji Doktoru Doç. Dr. Engin Kut, şunları söyledi: “1-7 Nisan Ulusal Kanser Haftası. Bu vesileyle kamuoyunu bilinçlendirmek adına şunu vurgulamak istiyorum.

Kanser büyük ölçüde çevresel faktörlere, beslenmeye ve yaşam tarzına bağlıdır. Bunların hepsi değiştirilebilir nedenlerdir. Bu yüzden sigara ve alkolden uzak duralım. Yeterli ve dengeli beslenmeyi benimsiyoruz. Düzenli fiziksel aktivite yapıyoruz. Güneşin zararlı ışınlarına uzun süre maruz kalmaktan kendimizi koruyalım.

Tekrar ediyorum kanser erken teşhis edildiği sürece tedavi edilebilir bir hastalıktır. Bu nedenle 40 yaş ve üzeri hastalarımıza yıllık cilt muayenesi, meme taraması, 50 yaş ve üzeri herkese ise kolorektal kanser taraması yapılmasını öneriyoruz. Bazen bir gün bile çok şeyi değiştirir. O halde kansere değil hayata bir şans verelim.” Dedi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Antalya Haber Sunucu
meritking