Saç ekiminde ‘gizli’ tehlike! “Gençlerde daha ölümcül, daha kötü sonuçlanıyor”

0

Uzmanlar, son yıllarda sıklıkla gündeme gelen ve dünya genelinde etkili olan Kovid-19 salgını sonrasında sıklığı artan antikoagülanlara karşı uyarılarda bulunuyor. Çeşitli kalp sorunları olan kişiler için gerekli olsa da antikoagülanların tıbbi denetim olmadan gelişigüzel kullanılmasının insanların hayatını riske atabileceği belirtiliyor. Sultangazi Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kardiyoloji Bölümü Eğitim Sorumlusu Prof. Dr. Erdal Belen de vatandaşlara önemli uyarılarda bulundu.

Yerli ve yabancı pek çok vatandaşın yaptırdığı saç ekiminin kan sulandırıcı etkisinden bahseden Prof. Dr. Belen, işlem nedeniyle kişilerin kendi kendilerine antikoagülan ilaçlarını bırakması veya başlatması konusunda sıkıntı yarattığını bildirdi.

AW244493_02

“DOKTORUNUZA SORULMADAN DURDURMAK VEYA DEVAM ETMEK HATADIR”

Kardiyoloji Uzmanı Prof., antikoagülanların hayati etkileri olduğunu, doktora danışmadan kullanılmasının veya kesilmesinin yanlış olduğunu belirtiyor. Dr. Erdal Belen, “Antikoagülan konusu çok hayati, bazı kişiler için hayat kurtarıcı olabiliyor, bazı kişiler için ise bunaltıcı olabiliyor. Çeşitli antikoagülanlar vardır; Çok daha hafifleri ve daha ağırları var. Bacağınızda kardiyovasküler, serebrovasküler veya damar tıkanıklığı varsa, stent takıldıysa, bypass geçirdiyseniz ömür boyu antikoagülan kullanmak zorundayız. Ayrıca bazı kalp ritim bozukluklarında, bacaklardaki damar tıkanıklıklarında ve akciğer pıhtılarında ömür boyu, bazen de 6 aydan 1 yıla kadar kendi belirleyeceğimiz süre boyunca kullanmak zorunda kalıyoruz. Şu sıralar en sık karşılaştığımız şey; gereksiz kullanım. 60 yaş üzerinde misiniz, antikoagülan mı kullanmalısınız, hipertansiyon veya şeker hastası mısınız, hayır saydığım hastalıklara sahip değilseniz asla kullanmamalıyız, neden? En basiti kendimizi kestiğimizde kanama durmuyor, ciltte morluklar oluyor ama mide ve bağırsaklarda kanama daha çok oluyor ve en tehlikelisi beyin kanaması. Örnek vermek isterim; Kovid son zamanlarda çok meşhur oldu. Kovid ve diğer enfeksiyonlarda kalp hastalığı riski artıyor ancak rutin antikoagülan kullanımımız bunu azaltmıyor, hatta ortak kullanımda kanamayı ciddi oranda arttırıyor. Bu yüzden istediğimiz gibi kullanmamalıyız. Ne yazık ki sosyal medya büyük bir sorun. Özellikle doktor olmayan veya alanında çalışmayan kişilerin, enjeksiyon formundakilerin yanı sıra, tablet formundaki basit antikoagülanları da önerdiğini görüyoruz. Bunları kesinlikle dinlememeliler. 45-50 yaşına ulaştınız, kullanın ya da şöyle şeyler duyuyoruz; 'Yürürüm, çabuk yorulurum', 'Bacaklardaki kan dolaşımını hızlandırın, antikoagülan alın', bu çok ciddi bir hatadır. Başka bölümlere gittiğimizde 'Çok fazla antikoagülan yazıyorsunuz' diye bize kızıyorlar. Aslında biz yazmıyoruz, insanlar istediği gibi kullanıyor. “Doktorunuza danışmadan tedaviye ara vermek veya devam etmek hatadır” dedi.

AW244493_03

“KALP ENFARKUSLARI SAÇ EKİMİ MASASINDAN GELİR”

Antikoagülanların saç ekimi sürecindeki etkisinden bahseden Prof. Dr. Belen, şunları söyledi: “İlginçtir ki son zamanlarda şunu tespit ettik: Saç ekimi ülkemizde çok iyi yapılıyor ve yükselişte. Saldırılar saç ekim masasından geliyor, belki de kullanması gerekirken baygındır.” belki oradaki yetkiliye söylemez ve kesilir. Bunlar da artar, mutlaka işlem yapılır.” Örnek: Biz hastalar bu durumun ne kadar ciddi olduğunu, antikoagülan kullanıyorsanız da aynı derecede ciddi olduğunu görüyoruz, antibiyotik almadan önce bin kere düşünmeliyiz ve uygunsa besinlerle etkileşiminin ne olduğunu doktora sormalıyız. Çünkü bazen bazı besinler bazı bölgelerde çok fazla tüketiliyor, “Bu durumda kanama veya pıhtılaşma artabilir” dedi.

iStock-1297398866

Profesör. Belen, şunları söyledi: “Bunu hem yurt dışından gelen hastalarda hem de buradaki hastalarda görüyoruz. Stent takan bu hastalarda daha önce kalp krizi geçirmiş, bypass geçirmiş ya da bacak damarı tıkalı, eksiklikten kaynaklanıyor olabilir. İletişimin kesilmesi nedeniyle yetkililere haber vermiyorlar ve onları durdurmuyorlar. Saç ekimi uzun bir işlem olduğu için kalp krizi geçirecekler ve saç ekimi sırasında ağrıyla birlikte adrenalin de artacak ve strese gireceğiz. Bu normaldir Bu da kalp krizi riskini artırır. Maalesef uygunsuz kan alınırsa koroner yoğun bakım ünitesine gitmek gerekir. Saç ekimi yapılan hastaların çoğu genç hastalardır, maalesef yan taraf olduğundan durum daha kötüdür. Genç hastaların damarları çok gelişmemiştir. Biraz daha büyük olanların yan damarları gelişiyor, bir bölge tıkalı olsa bile gençlerde daha ölümcül ve daha kötü olabiliyor.

AW244493_04

“Ailemde Alzheimer ya da demans var”, “Beyne giden kan akışının artması için antikoagülanları düzenli kullanmalısın” diye düşünüyorlar. Çok çok ölümcül sonuçlar doğurabilir, bunları yapmamalıyız. “Gereksiz yere kullanan hastaya fayda sağlamadığı gibi kanama riski de olacaktır. Spor ve egzersiz kan sağlığımızı artırır” dedi.

AW244493_05

(IHA)Bu içerik Enes Çırtlık tarafından yayınlanmıştır.

Sıkmak
Evlenecek olan tüm kadınlar hakkında!  Önceki soyadını kullanmak mümkün mü? Evlenecek olan tüm kadınlar hakkında! Önceki soyadını kullanmak mümkün mü? “Bizim mevzuatımız bunu gerektiriyor”

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Antalya Haber Sunucu
meritking