Norveçli dağcı, K2 Dağı tırmanışında ölen şerpanın görmezden gelindiğini inkar etti

0

Kristin Harila, dağcıların uçurumdan düşen Mohammad Hassan’ın yanından geçişini gösteren drone görüntülerinin ortaya çıkmasının ardından ölüm tehditleri aldı

Dünyada 8 bin metrenin üzerindeki tüm zirvelere en hızlı tırmanma rekorunun sahibi Kristin Harila, Pakistan’daki K2 Dağı tırmanışını tamamlamak için ölmek üzere olan bir şerpayı görmezden geldiği suçlamalarına karşı kendini savundu.

REKLAM

Nepalli rehberi (şerpa) Tenjen ile birlikte 14 zirvenin tamamına 92 günde tırmanan Norveçli, temmuz ayında bu alanda dünya rekorunu Nepalli-İngiliz dağcı Nirmal Purja’nın elinden almıştı.

Ancak bu başarısı eleştirilerle gölgelendi. Diğer dağcılar tarafından paylaşılan drone görüntülerinde Harila ve ekibinin, rekor peşinde dünyanın Everest’ten sonra en yüksek ikinci zirvesine tırmanmaya devam ederken başka bir ekipten Şerpa Mohammad Hassan’ın gözle görülür şekilde yaralanmış bedeninin üzerinden geçtiği görülüyor. Şerpa Hassan’ın kısa bir süre sonra öldüğü bildirildi.

Olay K2 Dağı zirvesinin yaklaşık 400 metre aşağısındaki buzlarla kaplı, dar ve son derece tehlikeli bir geçitte yaşandı.

“Şerpayı kurtarmak için bir buçuk saat uğraştık”

37 yaşındaki sporcu Instagram’da “onun (Mohammad Hassan) için her şeyi yaptığını” belirtti ve kazadan bu yana aldığı “ölüm tehditlerini” kınadı.

Kendisinin ve kameramanı Gabriel’in, aralarında “Hassan’ın arkadaşının” da bulunduğu iki kişiyle birlikte, Hassan’ı düştükten sonra ayağa kaldırmak için “bir buçuk saat” uğraştıklarını söyledi. Norveçli kadın dağcı, Şerpa’nın ekibinin nerede olduğunun belirtilmediğini, ancak birçok dağcının “arkalarında” olduğunu söyledi.

Dağcı daha sonra ekibinden gelen çığ uyarısını dikkate alarak yoluna devam ettiğini de sözlerine ekledi.

Harila, Gabriel’in ısrarla Hassan’ın yanında kaldığını, onunla oksijen ve sıcak su paylaştığını fakat bir saat sonra “daha fazla oksijene” ihtiyacı olduğu için ayrılmaya karar verdiğini aktardı.

Aşağı indiklerinde 27 yaşındaki Mohammad Hassan’ın öldüğünü gördüklerini belirten Harila, ancak dört kişilik ekibinin “cesedi güvenli bir şekilde indirebilecek durumda olmadığını”, bunu yapmak için en az altı kişi gerektiğini yazdı. Harila ayrıca şerpanın uygun donanıma sahip olmadığına işaret etti.

Ölümünün “gerçekten trajik olduğunu (…) ve ailesi için çok üzüldüğünü” belirten Harila, “başta Gabriel olmak üzere elimizden gelenin en iyisini yaptık” ifadelerini kullandı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Antalya Haber Sunucu
marsbahis giriş