Euro Bölgesi’nde yıllık enflasyon oranı ekim ayında hızlı düşerek yüzde 2,9’a geriledi

0

Enflasyondaki olumlu gelişmelere rağmen büyüme kaynaklı sorunlar devam ediyor

REKLAM

Avrupa ülkelerinin ekonomisini canlandıran Noel dönemine birkaç hafta kala Avrupa İstatistik Ofisi (Eurostat), avro bölgesinde enflasyonda ciddi bir düşüş yaşandığını duyurdu.

Son verilere göre yıllık enflasyon ekim ayında iki yılın en düşük seviyesine geriledi. Euro ekonomilerinde Eylül ayında ortalama yüzde 4,3 olarak açıklanan yıllık enflasyon, Ekim ayında yüzde 2,9’a geriledi.

Beklenenden olumlu gelen enflasyon verileri, Avro Bölgesi’nin Avrupa Merkez Bankası’nın belirlediği %2 hedefine yaklaştığını gösteriyor.

Ülkeler itibarıyla Ekim ayında enflasyonun en yüksek olduğu üç ülke sırasıyla Slovakya, Hırvatistan ve Slovenya olurken, enflasyonun en düşük olduğu üç ülke ise Belçika, Hollanda ve Kıbrıs oldu.

Bunun temel nedeni enerji fiyatlarındaki düşüş

Eurostat’a göre bunun temel nedeni akaryakıt fiyatlarındaki keskin düşüş. Ekim ayında enerji fiyatlarındaki düşüş %11,1 oldu. Bu oran Eylül ayında %4,6 seviyesinde kaldı.

Avro Bölgesi’nde enflasyonun ana bileşenleri dikkate alındığında gıda, alkol ve tütünün Ekim ayında %4,6 ile en yüksek yıllık oranı kaydetmesi bekleniyor. Bu ürünlerde enflasyon oranı Eylül ayında %4,7 olarak gerçekleşti.

Bu ürünleri hizmetler sektörü ve enerji dışı sanayi ürünleri takip etti. Eylül ayında %4,1 olan bu oran Ekim ayında %3,5’e geriledi.

büyüme sorunu

Enflasyona ilişkin olumlu haberlere rağmen Avro Bölgesi’nde büyüme sorunu devam ediyor. Aylardır süren durgunluk, üretimdeki daralma nedeniyle büyümeyi olumsuz etkiliyor.

Euro kullanan 20 ülkenin en büyük ekonomisi olan Almanya’nın ekonomik üretimi yüzde 0,1 düşerken, ikinci büyük ekonomi olan Fransa ise sadece yüzde 0,1 büyüdü.

Enflasyon ve gayri safi milli hasılaya ilişkin son verileri inceleyen AB Komisyonu’nun Ekonomiden Sorumlu Üyesi Paolo Gentiloni, “Harcamalara önem verilen ve yatırımların desteklendiği bir geçiş aşamasının gerekli olduğu” uyarısında bulundu.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Antalya Haber Sunucu
meritking