Doktorlardan yapay zeka uyarısı: Feci etkileri olabilir

0

Yapay zeka, hastaların sağlığını anlamak amacıyla verileri ve görüntüleri hızlı bir şekilde incelemek için kullanılabildiği radyoloji gibi alanlarda giderek daha fazla kullanılıyor. Ancak doktorlar bu bölgenin (ve diğerlerinin) iklim değişikliğini artırabileceği ve bunun da insanların sağlığı üzerinde feci etkileri olabileceği konusunda uyardı.

Radyoloji alanına odaklanan yeni bir makalenin yazarları “Dünya Sağlık Örgütü’ne göre iklim değişikliği insanlık için en büyük sağlık tehdididir.” uyarıyor. Tıp sektöründen kaynaklanan yüksek miktardaki emisyonların, sonuçta korumayı hedeflediği kişilerin sağlığına zarar verebileceğini iddia ediyorlar.

Toronto Üniversitesi’nde doçent, araştırma başkan yardımcısı ve Toronto Genel Hastanesi Ortak Tıbbi Görüntüleme Bölümü’nde sürdürülebilirlik başkan yardımcısı Kate Hanneman şunları söyledi:

“Tıbbi görüntüleme birçok sera gazı emisyonuna neden oluyor, ancak veri depolamanın ve ilgili yapay zeka araçlarının çevresel etkilerini çoğu zaman düşünmüyoruz. Yapay zeka modellerinin geliştirilmesi ve kullanılması çok büyük miktarda enerji tüketiyor; tıbbi görüntüleme ve yapay zekada veri depolama ihtiyaçları var.” olumsuz etkileri en aza indirirken katlanarak artıyor “Olumlu etkilerle bir köprü kurarak denge yaklaşımı izlemeliyiz. Hasta sağlığını iyileştirmek nihai hedefimiz ancak bunu daha az enerji kullanarak ve daha az atık üreterek yapmak istiyoruz.”

Diğer yapay zeka sistemlerinde olduğu gibi sağlık hizmetlerinde kullanılacak modellerin geliştirilmesi, her yıl üretilen milyarlarca tıbbi görüntünün yanı sıra büyük miktarda eğitim verisinin de toplanmasını gerektiriyor. Tüm bu veriler arşivlenmelidir; Bu genellikle başka yerlerde bulunan sunucu çiftliklerinde yapılır.

Bu merkezler güç ve soğutma için büyük miktarda enerji kullanabilir. Dr.Hannemann, “Son tahminler, tüm veri merkezlerinden kaynaklanan toplam küresel sera gazı emisyonlarının havacılık sektöründen kaynaklananlardan daha fazla olduğunu gösteriyor ki bu kesinlikle şok edici.” dedi.

Uzmanlar, harcanan enerjinin paylaşılabilmesi için kaynak paylaşımı ve iş birliği de dahil olmak üzere bir dizi yanıt verilmesi çağrısında bulundu. Ayrıca yapay zekanın verimli bir şekilde tasarlanmasını, daha az güç gerektiren donanımların kullanılmasını, verilerin sıkıştırılmasını ve gerekmediğinde atılmasını da öneriyorlar.

Dr. Hanneman yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Sağlık hizmetleri ve tıbbi görüntülemede finansal maliyetlerin yanı sıra çevresel maliyetlerin de hesaba katılması gerekiyor. Araçları duyarlı bir şekilde kullanırsak yapay zekanın sürdürülebilirliği geliştirmemizi sağlayabileceğine inanıyorum. Sadece dikkatli olmamız ve bunların farkında olmamız gerekiyor. enerji kullanımı ve sera gazı emisyonları. dedi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Antalya Haber Sunucu
marsbahis giriş