ABD: Tartışmaların odağındaki George Santos Temsilciler Meclisi’nden ihraç edildi

0

New York eyaletinden seçilen Cumhuriyetçi siyasetçi, tarihte Kongre’nin alt meclisinden ihraç edilen altıncı, 2002’den bu yana ise ilk kongre üyesi oldu.

REKLAM

ABD Temsilciler Meclisi, olumsuz bir etik raporu ve kendisine yönelik düzinelerce suçlamanın ardından Kongre Üyesi George Santos’u ihraç etti.

New York eyaletinden seçilen Cumhuriyetçi siyasetçi, tarihte Kongre’nin alt meclisinden ihraç edilen altıncı, 2002’den bu yana ise ilk kongre üyesi oldu.

Santos’un seçilmesinden bu yana geçmişiyle ilgili çok sayıda yalan ve sahtekarlık iddiası ortaya çıktı.

Önceki iki oylamanın başarısızlıkla sonuçlanmasının ardından Santos’u ihraç etmeye yönelik üçüncü girişim için yeterli oy toplandı.

35 yaşındaki Queens siyasetçisi, oylamanın bitiminden önce, sonuç netleşince hızla Kongre binasını terk etti ve hızla gazeteci ordusunun yanından geçip bekleyen araca bindi.

Santos ayrılırken gazetecilere, “Gayri resmi olarak artık Kongre üyesi olmadığım için artık sizden gelecek tek bir soruya yanıt vermek zorunda değilim” dedi.

Milletvekilleri, 206 Demokrat ve 105 Cumhuriyetçinin lehte oyu ile 311’e 114 oyla ihraç edilmeyi onayladı.

Santos, 11 aydan fazla görev süresi boyunca bitmek bilmeyen tartışmalarla ve her iki partinin üyelerinden çok sayıda istifa çağrısıyla karşı karşıya kaldı.

Santos hakkındaki tartışmalar, Santos’un Kasım 2022’de Temsilciler Meclisi seçimini kazanmasından kısa bir süre sonra, New York Times’ın onun Wall Street kariyeri, üniversite diploması ve Yahudi kökenleri hakkında yalan söylediğini bildirmesiyle başladı.

O günden sonra kendisine yöneltilen suçlamalar giderek arttı. Santos, Pensilvanya’daki Amish köpek yetiştiricilerini dolandırmaktan annesinin 11 Eylül terör saldırılarında öldüğünü iddia etmeye kadar bir dizi dolandırıcılıkla suçlanıyor.

Mayıs ayında elektronik dolandırıcılık, kara para aklama ve kamu fonlarının çalınması dahil 23 suçlamayla suçlanan Santos, suçlamaları reddediyor ve yargılanmayı bekliyor.

Ancak son darbe geçen ay Temsilciler Meclisi Etik Komitesi’nin Santos’un seçim sürecinde “Meclis adaylığını kendi kişisel mali kazancı için kullandığını” tespit etmesiyle geldi.

Kurul, Santos’u kampanya parasını Botoks tedavilerine, kredi kartı borcuna, OnlyFans platformuna ve New York’un Hamptons sahil bölgesine yapılan gezilere harcamakla suçladı.

Santos’u görevden almaya yönelik daha önceki iki girişim, bazı milletvekillerinin bunun henüz hüküm giymemiş veya mahkemede yargılanmamış bir kişinin görevden alınmasının kötü bir emsal teşkil edeceğini savunmasının ardından başarısızlıkla sonuçlandı.

Santos’un yanı sıra New York Eyaleti’nden seçilen dört Cumhuriyetçi milletvekili de ihraç lehinde oy kullandı.

Anthony D’Esposito, “İş bu noktaya gelmemeliydi” dedi ve ekledi: “Sorumlu davranıp istifa etmeliydi.”

Etik kurul raporunun yayınlanmasını takip eden günlerde Santos, istifa çağrılarını reddederek meydan okumaya devam etti. Hafta başında Santos, “Burası ikiyüzlülük tarafından yönetiliyor. Kongre’den ayrılmamı istiyorlarsa, o zorlu oylamayı yapmak zorunda kalacaklar” dedi.

Bundan sonra ne olacak?

Oylama biter bitmez Santos’un parlamentodaki koltuğu kaybedildi.

REKLAM

New York Valisi Kathy Hochul’un 10 gün içinde, muhtemelen önümüzdeki Şubat ayında yapılacak bir seçim çağrısı yapması gerekiyor.

Santos’un ihraç edilmesi Cumhuriyetçilerin Temsilciler Meclisi’ndeki konumunu zayıflattı. Temsilciler Meclisi’ndeki Cumhuriyetçi çoğunluğun yalnızca sekiz sandalyeye düşmesiyle Demokratların aradaki farkı kapatma şansı yüksek.

Demokrat eğilimli bir bölgede kazanan ve Kongre’ye seçilen ilk eşcinsel olduğunu açıklayan Cumhuriyetçi olan Santos’un düşüşü siyasi sahneyi hareketlendirdi.

Gelecek yıl federal dolandırıcılık davasında yargılanacak olan Santos’un, memleketi Brezilya’daki davada yaptığı gibi hapis cezasından kaçınmak için savcılarla uzlaşmaya varabileceği söyleniyor. Eğer uzlaşma sağlanamazsa Santos en az 20 yıl hapis cezasıyla karşı karşıya kalacak.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Antalya Haber Sunucu