Taylor Swift’in İngiliz hayranları bir milyon eurodan fazla dolandırıldı

0
Bu haberin ilk yayınlandığı dil İngilizcedir.

Yüzlerce Taylor Swift, Coldplay ve Beyoncé hayranı sahte Facebook reklamları ve gönderileri aracılığıyla dolandırıldı ve insanların konser sektörüne olan güveni sarsıldı.

REKLAM

İngiliz perakende ve ticari bankası Lloyds Bank, sosyal ağlarda sahte para dolandırıcılığı yoluyla İngiliz müzik hayranlarından bir milyon avrodan fazla paranın çalındığını duyurdu.

Uyarı, biletlerin geçen yıl satışa sunulmasından bu yana dolandırılan müşterilerden gelen raporları analiz eden banka tarafından başlatıldı. Taylor SwiftKonser biletlerinin satışa çıktığı Temmuz 2023'ten bu yana 600'den fazla Lloyds Banking Group müşterisinin dolandırıldığı iddia edildi. Bankaya göre her kurban ortalama 332 £ kaybetti ancak bazı durumlarda kayıp bin poundu aştı. .

Rakamların yalnızca kendi müşteri verilerine dayandığını söyleyen İngiliz bankası, “Bonoların satışa sunulmasından bu yana Birleşik Krallık'ta muhtemelen en az 3.000 mağdurun yaşandığını ve 1 milyon £'dan fazla paranın kaybedildiğini” tahmin ediyor. dolandırıcılar”

“Umutsuzluk Avcıları”

Swift şu anda rekor kıran Eras Turu'nun Avrupa ve İngiltere/İrlanda ayağını başlatmaya hazırlanıyor. Şarkıcının planlanan turne tarihlerinin biletleri tükense de binlerce hayranı onu canlı izleme şansına sahip olamayacak. Biletlere olan olağanüstü talep aynı zamanda dolandırıcıların da durumdan yararlandığı anlamına geliyor.

“Zalim dolandırıcılar Taylor'ın en sadık hayranlarını hedef almakta hiç vakit kaybetmediler.” Lloyds Bank dolandırıcılık önleme müdürü Liz Ziegler, “Onlar (hayranlar) Taylor'ı görmek için bilet almak için de acele ediyorlar” dedi. dedi.

Coldplay, Beyoncé ve Harry Styles hayranları da geçen yaz dolandırıcıların hedefi oldu ve ortalama kayıplar yüzlerce pounda ulaştı.

Bilet dolandırıcılığı, bir kişiyi banka havalesi yoluyla para göndermesi için kandırmayı içerir ve genellikle sahte sosyal medya reklamlarını, biletleri sunan veya biletleri tükenen etkinliklere erişim sunan gönderileri veya listeleri içerir.

Ziegler, “En sevdiğimiz sanatçının canlı performans sergileyeceğini öğrendiğimizde duygularımızın bizi ele geçirmesine izin vermek kolaydır, ancak bilet almaya çalışırken bu duyguların muhakeme yeteneğimizi gölgelemesine izin vermemek önemlidir” dedi. Sözleriyle uyardı.

Ziegler, orijinal bir bilet için ödeme yaptığınızı garanti etmenin tek yolunun doğrudan güvenilir, yetkili platformlardan satın almak olduğunu ekledi.

Bilet dolandırıcılığını önlemek için ne yapmalı?

Lloyds Bank, bilet dolandırıcılığının kurbanı olmamak için aşağıdaki ipuçlarını sunuyor:

  • Biletleri güvenilir satıcılardan ve yalnızca resmi ve tanınmış bilet platformlarından satın alın.
  • Sosyal medyaya dikkat edin. Dolandırıcıların gerçek biletlerin resimlerini içeren sahte reklamlar oluşturmasının kolay olduğunu unutmayın.
  • Gerçek olamayacak kadar iyi görünen tekliflerden kaçının. Düşük fiyatlarla tükenen etkinlik biletlerine göz atın.
  • Banka veya kredi kartıyla ödeme yapmayı düşünün. Bu, bir şeyler ters gittiğinde paranızı korumanıza yardımcı olur. PayPal, bir şeyler ters giderse müşterilere ek koruma sağlayan başka bir seçenektir.
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Antalya Haber Sunucu