Suudi Arabistan’da ülke tarihinin ilk mayolu defilesi düzenlendi

0

Suudi Arabistan'da düzenlenen geçit töreni ülke tarihinde önemli bir değişikliğe işaret ediyor.

REKLAM

Yaklaşık 10 yıl öncesine kadar kadınların çarşaf giymek zorunda olduğu Suudi Arabistan'da, ülke tarihinde ilk defile mayolu mankenlerle düzenlendi.

Faslı tasarımcı Yasmina Qanzal'ın çalışmalarının yer aldığı havuz başı defilesinde çoğu modelin omuzları açıktı, bazılarının ise ortaları görünüyordu.

Defile, Kızıldeniz Moda Haftası'nın ikinci gününde Suudi Arabistan'ın batı kıyısındaki St Regis Red Sea Resort'ta gerçekleşti.

2017'de tahtın ilk sırasına oturan Prens Muhammed, ülkede Vehhabi görüşlerin hakim olduğu sert imajı yumuşatmak için bir dizi radikal sosyal reform başlattı.

Değişiklikler arasında, kamusal alanlarda dua eden erkekleri kovalayan sopalı din polisinin görevden alınması, sinemaların yeniden açılması ve karma cinsiyetli müzik festivallerinin düzenlenmesi yer alıyor.

Etkinliğe katılan Fransız fenomen Raphael Simacourbe, AFP'ye şunları söyledi: “Bugün böyle bir şey yapmaları çok cesur. “Bunun bir parçası olduğum için çok mutluyum” diye duygularını açıkladı.

Suudi Arabistan'ın Vizyon-2030 projesi nedir?

Vizyon 2030, Suudi Arabistan'ın ekonomik ve sosyal yapısını dönüştürmeyi hedefleyen bir reform programı olarak öne çıkıyor.

Veliaht Prens Muhammed bin Salman tarafından 25 Nisan 2016'da başlatılan program, ülkenin petrole bağımlılığını azaltmayı, ekonomik çeşitliliği artırmayı ve kamu hizmetlerini iyileştirmeyi amaçlıyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Antalya Haber Sunucu
meritking