Slovakya’nın eski savunma bakanına “Ukrayna’ya yardım” soruşturması

0

Slovak hükümeti polisten eski Savunma Bakanı Jaroslav Nad'ın Ukrayna'ya yaptığı yardımın soruşturulmasını istedi.

REKLAM

Aşırı sağ partilerin iktidarda olduğu Slovakya'da eski savunma bakanı Jaroslav Nad'ın, görev süresi boyunca Rus işgaline karşı Ukrayna'ya savaş uçakları ve hava savunma sistemi göndermesi nedeniyle soruşturma açmak istedikleri iddia edildi. görev.

Reuters'in Cuma günü yayınladığı ve bir Slovak hükümet yetkilisine dayandırılan haberde, hükümetin Slovak polisinden Ukrayna'ya yapılan NAD yardımını soruşturmasını istediği vurgulanıyor. Önceki hükümet, Kiev hangarına bir düzine Rus yapımı MiG-29 savaş uçağı ve KUB hava savunma sistemi göndermişti.

Başbakan Robert Fico liderliğinde kurulan aşırı sağ hükümet, Ekim 2023'te iktidara geldikten sonra politikasını değiştirerek Ukrayna'ya devam eden silah sevkiyatını askıya aldı. Ancak iki ülke arasındaki ticaretin devam ettiği biliniyor.

Slovakya Savunma Bakanlığı Devlet Sekreteri Igor Melicher, Rus yapımı hava savunma sisteminin Ukrayna'ya bağışlanmasının ardından Slovakya hava sahasının boşa harcandığını ve sağlanan yardımın halkın zararına olacağını söyledi. Facebook canlı yayınında Melicher, eski Savunma Bakanı Nad'ın “vatanına ihanet ettiğini” ve “yetkisini kötüye kullandığını” söyledi ve yardımı “sabotaj” olarak değerlendirdi.

Ancak Jaroslav Nad, Melicher'in kendisine yönelik açıklamalarını tamamen reddederek, mümkünse aynı kararı tekrar vereceğini söyledi.

Reuters'e konuşan eski Ukrayna savunma bakanı Oleksiy Reznikov, meslektaşı Jaroslav Nad'ın görevdeyken “proaktif” ve “profesyonel” bir tutum izlediğini ve attığı her adımın Slovak halkının can güvenliğiyle bağlantılı olduğunu vurguladı.

Ekim 2023'te Başbakan Fico tarafından kurulan ve ülkenin aşırı sağ partilerinden oluşan hükümet, polis teşkilatında önemli değişiklikler yapmış, savcılığın yolsuzluk vakalarını soruşturan özel birimini kaldırmış ve polis teşkilatının yönetimini değiştirmek için bir dizi önlemi benimsemişti. kamu yayıncısı RTSV.

Slovakya, Ukrayna'ya teslim edilen Rus yapımı MiG-29'lar arasındaki boşluğu daha önce satın alınan ABD menşeli Lockheed Martin F-16'larla dolduracak.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Antalya Haber Sunucu