Orta Asya’nın çarpıcı Charyn Kanyonu

0

Kartpostal programının yeni bölümünde Kazakistan’ın güneydoğusuna gidiyoruz.

REKLAM

Kartpostal programının yeni bölümünde Kazakistan’ın güneydoğusuna gidiyoruz. Ülkenin en büyük şehri Almatı’ya 200 kilometre uzaklıktaki Charyn Kanyonu’ndayız.

Burası görenlere ABD’nin Arizona eyaletindeki ünlü “Büyük Kanyon”u anımsatıyor. Bu doğa harikası genellikle Büyük Kanyon’un küçük kız kardeşi olarak tanımlanır. Kale Vadisi olarak adlandırılan bu bölgedeki kaya oluşumları oldukça etkileyici, adeta insan yapımı olduklarını düşündürüyor.

Kanyonun en önemli özelliği ulaşımın son derece kolay olmasıdır. Kanyonun tamamı araçla yukarıdan veya yürüyerek gezilebiliyor.

Charyn Doğa Parkı müdürü Kutlukzhan Unusov, Charyn Kanyonu’nun 12 milyon yıl önce antik bir gölün çökmesi sonucu oluştuğunu söylüyor.

Kanyonun tortul kayaları mevsimden mevsime, şafaktan akşam karanlığına kadar sürekli değişen renk ve şekilleriyle ziyaretçilerine eşsiz bir deneyim sunuyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Antalya Haber Sunucu
meritking