New York temyiz mahkemesi, Harvey Weinstein’ın 2020’deki tecavüz mahkumiyetini bozdu

0
Bu haberin ilk yayınlandığı dil İngilizcedir.

Mahkemenin kararı, #MeToo hareketinde dönüm noktası olan davanın yeniden görülebileceği anlamına geliyor.

REKLAM

New York'un en yüksek mahkemesi Weinstein'ın 2020'deki tecavüz mahkumiyetini 4-3 oyla bozdu.

Mahkeme, tarihi #MeToo davasındaki hakimin uygunsuz cezalarla Weinstein'a karşı önyargılı olduğunu tespit etti.

Yargısal takdir yetkisinin kötüye kullanıldığı tespit edilen kararda, hakimin kadınların davaya dahil olmayan suçlamalarla ilgili ifade vermesine izin vermesi ana örneklerden biri olarak gösterildi.

Dava yeniden görülebilecek

Mahkemenin kararında, “Yargılama mahkemesinin, temel suçların şikayetçileri dışındaki kişilere karşı iddia edilen suçsuz cinsel eylemlere ilişkin ifadeleri yanlışlıkla kabul ettiği sonucuna vardık” denildi.

Mahkeme, “Bu korkunç hataların çaresi yeni bir yargılamadır” dedi. sonucuna ulaştı.

Mahkemenin kararı, Weinstein'ı suçlayanların tanık kürsüsünde hikayelerini yeniden anlatmak zorunda kalacağı anlamına gelebilir.

#MeToo dönemi 2017 yılında Weinstein'a yönelik bir dizi tecavüz, cinsel saldırı ve taciz iddiasıyla başladı.

Weinstein neyle suçlandı?

New York Times ve New Yorker tarafından Ekim 2017'de yayınlanan raporlar, düzinelerce kadının film yapımcısı Harvey Weinstein'ı otuz yıl boyunca tecavüz, cinsel saldırı ve cinsel istismarla suçladığını ve 80'den fazla kadının sonuçta öne çıktığını ortaya çıkardı.

Weinstein, rıza dışı cinsel ilişki iddialarını reddetti ancak derhal Weinstein Şirketinden kovuldu, mesleki derneklerden ihraç edildi ve kamusal hayattan çekildi.

Los Angeles, New York ve Londra'da suç soruşturmaları başladı. Weinstein, Mayıs 2018'de New York'ta tecavüz ve diğer suçlamalar nedeniyle tutuklanmıştı.

Wenstein, Şubat 2020'de üçüncü derece tecavüz ve cinsel davranıştan suçlu bulundu ve 23 yıl hapis cezasına çarptırıldı. o çarptı. Ayrıca 2022'de Los Angeles'ta tecavüz ve cinsel saldırı suçundan 16 yıl daha hapis cezasına çarptırılacak. mahkum edildi.

“Ucuz Roman” ve “Aşık Shakespeare” gibi Oscar ödüllü eserlerin ardındaki bir zamanların güçlü ve korkulan stüdyo başkanına yönelik iddialar #MeToo hareketini ateşledi.

Ashley Judd ve Uma Thurman gibi ünlü aktörlerin de aralarında bulunduğu düzinelerce kadın Weinstein'ı suçlamak için öne çıktı.

Weinstein, cezası nedeniyle 2022'de hapiste kalacak. Kendisi şu anda Albany, New York'un yaklaşık 160 kilometre kuzeybatısındaki Mohawk Cezaevi'nde cezasını çekiyor.

Halen masumiyetini koruyan Weinstein, cinsel aktivitelerinin rızaya dayalı olduğunu savunuyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Antalya Haber Sunucu
marsbahis giriş