Moody’s’ten Türkiye kararı

0

Moody’s Türkiye ekonomisini zamanında değerlendirdi.

Derecelendirme kuruluşundan yapılan açıklamada, Türkiye’nin notunun “B3” olarak teyit edildiği ve daha önce “durağan” olan not görünümünün “pozitif”e yükseltildiği belirtildi.

Açıklamada, görünümün olumluya değişmesinin ana nedeninin “ekonomi politikasındaki belirleyici değişiklik, özellikle de ortodoks para politikasına dönüş” olduğu belirtildi.

Açıklamada, kısa vadede manşet enflasyonun artma ihtimali olsa da enflasyon dinamiklerinin değişmeye başladığına dair işaretlerin bulunduğu ve bunun para politikasının yeniden güvenilirlik ve etkinlik kazandığına işaret ettiği vurgulandı.

Açıklamada, parasal sıkılaştırmanın aynı zamanda Türkiye’nin büyük dış dengesizliğini azaltma ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) döviz rezervlerini yeniden yapılandırma olasılığını da artırdığı, bunların da ülkenin dış şoklara karşı kırılganlığını azaltacağı belirtildi.

Açıklamada, ülkenin dış açığındaki azalmanın 2024 yılında daha da hızlanarak devam etmesinin beklendiği ve açığın yıl genelinde 40 milyar doların altında kalmasının beklendiği belirtildi.

Türkiye’nin kredi notunu etkileyebilecek unsurlara değinilen açıklamada, bir sonraki yerel seçim sonrasında mevcut para politikası duruşunun sürdürülmesi ve büyümede yavaşlama, enflasyonda düşüş ve enflasyonda düşüşe dair işaretlerin bulunması halinde ülkenin notunun yükseltilebileceği belirtildi. Makroekonomik dengesizliklerin azalması.

Derecelendirme kuruluşundan yapılan açıklamada, olumlu görünüm göz önüne alındığında, ülkenin notunun düşürülmesinin muhtemel görünmediği belirtildi.

Moody’s, 12 Ağustos 2022 tarihinde Türkiye ekonomisine ilişkin takvim dışı değerlendirme yaparak ülkenin kredi notunu ‘B3’e yükseltmiş, not görünümünü ise ‘durağan’ olarak değiştirmişti.

Daha sonra derecelendirme kuruluşunun takviminde Türkiye’nin kredi notu değerlendirmesi için 16 Haziran ve 15 Aralık 2023 tarihleri ​​yer aldı ancak bu günlerde herhangi bir güncelleme yapılmadı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Antalya Haber Sunucu
marsbahis giriş