Mars’ta şimdiye kadar tespit edilmiş en büyük deprem gerçekleşti ve 6 saat sürdü

0

Mars yörüngesindeki uydulardan alınan verilere göre, Mars’ta 6 saat süren 4,7 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi ve bu şimdiye kadar tespit edilen en büyük sismik olay.

REKLAM

Mars yörüngesindeki uydulardan elde edilen verileri inceleyen bilim insanları, Kızıl Gezegende şimdiye kadar tespit edilen en büyük depremi kaydettiklerini açıkladı.

6 saat süren 4,7 büyüklüğündeki depremin tektonik hareketlerden kaynaklandığı iddia ediliyor.

Başlangıçta göktaşı çarpmasından kaynaklandığı düşünülen devasa titreşimlerin artık yüzeyin altındaki tektonik aktiviteden kaynaklandığı düşünülüyor.

NASA ve SpaceX gibi hükümet ve özel uzay kuruluşları, Mars’ta koloni kurmak için insanları göndermeyi hedefliyor ancak bunun mümkün olabilmesi için gezegen hakkında hâlâ anlaşılması gereken çok şey var.

Bunun önemli bir kısmı güvenli iniş ve yerleşim bölgelerinin belirlenmesidir.

Projede çalışan bilim insanları, deprem analizlerinin insanların güvenli bir şekilde karaya çıkıp yaşayabilecekleri alanları anlamalarına ve hangi alanlardan kaçınmaları gerektiğini göstermelerine yardımcı olabileceğine inanıyor.

Yaşananlara ışık tutacak uluslararası işbirliği

“S1222a” isimli depremin kaynağının araştırılması, olayın NASA’nın InSight aracı tarafından kaydedildiği 4 Mayıs 2022’de başladı.

İlk kez Kızıl Gezegen yörüngesindeki tüm uyduların tek bir proje üzerinde işbirliği yaptığı araştırmada, ilk girişim çarpma kraterini doğrulamak oldu.

Araştırmayı yürüten Oxford Üniversitesi ve Avrupa Uzay Ajansı (ESA), Çin Ulusal Uzay Ajansı (CNSA), Hindistan Uzay Araştırma Örgütü (ISRO), Birleşik Arap Emirlikleri Uzay Ajansı (BAESA) ve diğer katkıda bulunanlar bir çarpma krateri buldular veya herhangi bir göktaşı çarpmasını tespit edemediler.

Araştırma lideri Dr. Benjamin Fernando, “Günümüzde Mars’ta aktif levha tektoniğinin bulunmadığını düşünmeye devam ediyoruz, dolayısıyla bu olayın muhtemelen Mars’ın kabuğunda biriken stresin salınmasından kaynaklandığını düşünüyoruz” dedi. dedi ve ekledi:

“Bu stresler, gezegenin farklı bölümlerinin farklı oranlarda soğuması ve küçülmesi de dahil olmak üzere milyarlarca yıllık evrimin sonucudur.”

Önceden düşünülenden çok daha fazla sismik aktivite var

Araştırmacılar, bazı alanların neden diğerlerinden daha fazla stresli olduğunu henüz tam olarak anlamasa da, topladıkları bilgilerin, insanlı misyonların “insanların Mars’ta yaşamasının nerede güvenli olacağını ve bundan nerede kaçınması gerektiğini” anlamasına yardımcı olabileceğini düşünüyorlar. “

Mars’ın önceden düşünülenden çok daha fazla sismik aktiviteye sahip olduğu iddia ediliyor.

Michigan Teknoloji Üniversitesi’ne göre, büyüklüğü 2,5 ila 5,4 arasında olan depremler, Dünya’da yılda yaklaşık yarım milyon kez meydana geliyor ve sıklıkla insanlar tarafından hissediliyor, ancak genellikle küçük hasara neden oluyor.

Bu büyüklükteki bir depremin Mars’taki insan yapımı oluşumlara ne tür bir zarar verebileceği tahmin ediliyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Antalya Haber Sunucu
marsbahis giriş