Kripto varlık düzenlemesi TBMM’den geçerek yasalaştı

0

Kripto paralara ilişkin kabul edilen düzenleme ile Sermaye Piyasası Kurulu'na (SPK) kripto para ihraç etme, satma ve dağıtma yetkisi verildi.

REKLAM

Sermaye Piyasası Kanununda değişiklik yapılmasına ilişkin kanun tasarısı Çarşamba günü Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Genel Kurulunda kabul edilerek yasalaştı.

Kanunda yapılan değişiklikle hizmet sağlayıcılara sermaye zorunluluğu getirildi. Bu durum hem yatırımcıların korunmasını hem de hizmet veren şirketlere bir dizi yaptırım uygulanmasını sağlayacak.

Sermaye Piyasası Kurulu (SPK), kripto paraların ihraç, satış, takas ve dağıtımı konusunda yetkilendirildi.

Artık tüm transfer işlemleri kayıt altına alınacak. SPK ayrıca tedbir ve yaptırım uygulama yetkisine de sahip olacak. Konsey, hizmet sağlayıcılar ile müşterileri arasındaki sözleşme şartlarına ilişkin kararlar alabilecek.

Kendilerinin veya başkalarının varlıklarını kötüye kullanan kripto para hizmet sağlayıcısının başkanı, üyeleri ve diğer yönetim kurulu üyeleri için 8 yıldan 14 yıla kadar hapis cezası bulunmaktadır.

Dolandırıcılık davranışının zimmete para geçirmenin tespitini önlemek amacıyla gerçekleştirilmesi halinde yazarlar 14 yıldan 20 yıla kadar hapis cezasıyla cezalandırılabilecek.

Kanunda yapılan değişiklikle, dolandırıcılık ve piyasa manipülasyonundan dolayı 246 bin liradan 6 milyon liraya kadar idari para cezası öngörülüyor.

Hizmet sağlayıcının borcu müşteriyi endişelendirmeyecek

Kanunun getirdiği düzenlemeyle getirilen “sermaye zorunluluğu”, kripto platformlarını daha güvenilir hale getirecek.

Kripto varlık hizmet sağlayıcılarının faaliyet kurma ve başlatma işlemleri için SPK'dan yetki almaları gerekecek.

Kripto para varlık hesabına sahip müşterilerin nakit ve kripto para varlıklarına, kripto para varlık hizmeti sağlayıcılarının borçları nedeniyle haciz, haciz veya tedbir uygulanamayacaktır.

2021 yılında öğrenilen Thodex davasında, “bilgi işlem sistemlerini, bankaları veya kredi kuruluşlarını araç olarak kullanarak dolandırıcılık” ve “tüccar veya kooperatif yöneticileri tarafından işlenen suçlardan kaynaklanan dolandırıcılık ve varlıkların aklanması” suçlarından iddianame hazırlanmıştı. ve yöneticiler.”

Dosyada kaçak olarak aranan kripto para borsası Thodex'in kurucusu Faruk Fatih Özer, 30 Ağustos 2022'de Arnavutluk'ta yakalandı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Antalya Haber Sunucu
marsbahis giriş