Kiev: İsviçre’de düzenlenecek barış konferansına Devlet Başkanı Şi Cinping’i de davet ettik

0

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy, Davos zirvesinde bulunduğu İsviçre’ye, Rusya’nın Ukrayna’yı işgaline karşı dünya liderlerinin katılımıyla üst düzey bir barış konferansı düzenleme çağrısında bulundu. Kiev, konferansa Çin Devlet Başkanı Xi Jinping’in de davet edildiğini bildirdi.

REKLAM

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy’in diplomatik danışmanı Ihor Zhovkva, Kiev’in Çin Devlet Başkanı Xi Jinping’i İsviçre’de yapılması planlanan ve dünya liderlerinin de katılacağı bir “barış konferansına” davet ettiğini söyledi.

Moskova ile yakın bağları olan Pekin, Rusya’nın Ukrayna’yı işgalini eleştirmekten kaçınıyor.

Bununla birlikte, tüm ülkelerin egemenliğine ve bölgesel bütünlüğüne saygı duyulması ve savaşta 22 Şubat’ta ikinci yılını sona erdirecek “arabuluculuk” önermesi gerektiğini vurgulamaktadır.

“Çin’i mutlaka zirveye en üst düzeyde, yani Çin Halk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı düzeyinde katılmaya davet ediyoruz. Çin’in katılımı bizim için çok önemli olacak. Çin tarafının bunun ne kadar önemli olduğunu anlamasını sağlamalılar.” böyle bir zirveye katılmaktır “dedi Zhovkva, Reuters ile yaptığı röportajda. “Küresel ortaklarımızı da dahil ediyoruz.” dedi.

Rusya-Ukrayna savaşının sona ermesine yönelik zirvelerin takvimi henüz planlanmadı.

Ancak Ukrayna lideri Vladimir Zelenskiy, savaşı sona erdirmek için uluslararası bir “barış konferansı” düzenlenmesini ve İsviçre’den bunu talep etmesini önerdi.

Diplomatik kaynaklar İsviçre Konfederasyonunun bu talebi kabul ettiğini söylüyor.

Çin Devlet Başkanı Xi ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Rusya’nın 24 Şubat 2022’de Ukrayna’yı işgal etmesinden sadece üç hafta önce Pekin’de “sınırsız” bir ortaklık ilan etti.

O tarihten bu yana Çin, Rusya’dan enerji ithalatını önemli ölçüde artırdı.

Putin işgalin Rusya’nın güvenliğini korumak için gerekli olduğunu iddia ederken, Kiev ve Batı bu durumu sebepsiz bir saldırı, savaş ve toprak gaspı olarak tanımlıyor.

“Tarafsızlığıyla” tanınan İsviçre, barış zirvesine Ukrayna’da ev sahipliği yapmayı kabul etse de henüz tarih ve yer belirlenmedi.

Zhovkva, heyetlerin ayrıntılar üzerinde çalıştığını söyledi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Antalya Haber Sunucu
marsbahis giriş