JPMorgan: Türkiye’de enflasyon Mayıs 2024’te tavan yapacak, faiz yüzde 45’e çıkacak

0

JPMorgan, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın gelecek yılki temel faiz oranı hakkındaki tahminini yüzde 40’tan yüzde 45’e çıkardı.

Merkezi Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) New York kentinde bulunan yatırım bankası ve finansal hizmetler şirketi JPMorgan, Türkiye’de yıllık enflasyon oranının 2024 mayıs ayında tavan yaparak yüzde 73’e çıkacağı tahmininde bulundu.

REKLAM

JPMorgan Türkiye için yılsonu enflasyon oranı tahminini de güncelleyerek yüzde 62’den 65’e çıkardı.

Banka ayrıca, yüzde 35’te tuttuğu yıl sonu politika faizi tahminini, riskler gördüğü için gelecek yıl yukarı yönlü değiştirdi.

Buna göre Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’nın gelecek yılki temel faiz oranı JPMorgan’a göre, önceki tahmin olan yüzde 40’dan yüzde 45’e çıkartıldı.

Yerel seçim uyarısı

JPMorgan uzmanı Fatih Akçelik müşterilere gönderdiği notta, ağustos ayı Tüketici Fiyat Endeksi’nin (TÜFE), enflasyondaki düşüş sürecinin uzun süreceğini gösterdiğini belirterek, “Enflasyonun kalıcı olmasını beklediğimizden, Mart 2024’teki yerel seçimlerden sonra enflasyonist baskılara karşı daha fazla parasal sıkılaştırma öngörüyoruz.” dedi.

TÜİK ağustos ayı rakamları ne diyor?

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) ağustos ayında yıllık enflasyonun yüzde 58,9 olduğunu açıkladı.

Enflasyon Araştırma Grubu (ENAG) ise 12 aylık enflasyonu yüzde 128,05 olarak saptadı.

Bakan Şimşek: Sabretmemize değecek

Bu arada Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, ağustosta aylık yüzde 9,09, yıllık ise yüzde 58,94 olarak gerçekleşen enflasyon verilerini, “Enflasyonla mücadelenin biraz zaman alacağını biliyoruz. Geçiş dönemindeyiz” ifadeleriyle değerlendirdi.

Şimşek, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, “Enflasyonla mücadelenin biraz zaman alacağını biliyoruz. Geçiş dönemindeyiz. Enflasyonu kontrol altına almak ve daha sonra düşürmek için ne gerekiyorsa (parasal sıkılaşma, kredi politikası ve gelirler politikaları) yapacağız. Sonuçta sabretmemize değecek. Enflasyonla mücadelede kesinlikle kararlıyız” dedi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Antalya Haber Sunucu
meritking