Japonya’da yaşayan herkesin soyadı, 2531 yılında aynı olabilir

0

Yapay zeka kullanılarak yapılan araştırmalar, 2446 yılına kadar nüfusun yarısından fazlasının Sato soyadını taşıyacağını, 2531 yılına kadar ise herkesin bu soyadına sahip olacağını ortaya çıkardı.

REKLAM

Japonya'da yapılan bir araştırma, kısıtlayıcı evlilik yasaları değişmediği sürece 2531 yılına kadar Japonya'daki herkesin “Sato” soyadını taşıyacağını ortaya çıkardı.

Sendai kentindeki Tohoku Üniversitesi'nde ekonomi dersleri veren Profesör Hiroshi Yoshida liderliğindeki bir ekip, devlet istatistiklerinden ve internette toplanan telefon rehberlerinden elde edilen verilere dayanarak, 2531 yılında ülkede herkesin Sato soyadını kullanacağı sonucuna vardı.

Araştırmaya göre ülkede azalan evlilik oranı ve hızla azalan nüfus, bu eğilimin önümüzdeki yıllarda gelişmesinde önemli rol oynayabilir.

Yaklaşık 1,8 milyon kişi Sato soyadını taşıyor.

Japonya'nın 125 milyonluk nüfusunun yaklaşık 1,8 milyonu Sato soyadını taşıyor.

Ülkede 300 binin üzerinde soyadı var. Şu anda en yaygın olanı Sato'dur, onu Suzuki ve Takahashi takip etmektedir.

Yoshida'nın yapay zeka kullanarak yaptığı araştırma, 2446 yılına kadar nüfusun yarısından fazlasının Sato soyadına sahip olacağını, 2531 yılına kadar da herkesin bu soyadına sahip olacağını ortaya çıkardı.

Bu hesaplama yapılırken soyadlarının evlilik ve doğum yoluyla yayılma hızı önemli bir kriter olarak belirlenirken, ülke nüfus artışına ilişkin tahminler de dikkate alındı.

Kadınlar kocalarının soyadını taşımalı

Dünyadaki çoğu büyük ekonominin aksine, Japonya hâlâ yasal olarak evli çiftlerin aynı soyadını paylaşmasını şart koşuyor. Kadınlar normalde kocalarının adını alsa da Japonya'da eşcinsel evlilik henüz yasal değil.

Kadın hakları savunucuları kadınların evlendikten sonra da soyadlarını korumaları yönünde kampanya yürütürken, Japon soyadlarının çeşitliliğini korumak isteyenler de bunu destekliyor.

Evlenenlerin sayısı azalıyor

Resmi verilere göre Japonya'da 2023 yılında evlilik sayısı bir önceki yıla göre yaklaşık yüzde 6 azaldı ve bu rakam 90 yıl sonra ilk kez 500 binin altına düştü. Boşanmalar geçen yıl yüzde 2,6 arttı.

Yoshida, CNN'e “Beklenenden daha az sayıda insan evlenirse bu hesaplamanın farklı olma ihtimali var” dedi. dedi.

Japon cinsinin neslinin tükenme olasılığı yüksek

Japon bilim insanı, yaptığı araştırmada, azalan doğum oranları nedeniyle Japonya'nın nüfusunun önümüzdeki bin yılda önemli ölçüde azalabileceğine dikkat çekerek, “Japon ırkının yok olma ihtimalinin yüksek olduğu” uyarısında bulundu.

Geçen yıl açıklanan hükümet verilerine göre Japonya'da 65 yaş ve üzeri olarak tanımlanan yaşlıların oranı nüfusun %29,1'ini oluşturuyor. Bu dünyadaki en yüksek orandır.

Japonya'nın nüfusu 1980'lerdeki ekonomik patlamadan bu yana istikrarlı bir düşüş yaşasa da doğurganlık oranı 1,3 olarak kaydedildi.

Bu değerin, göçün olmadığı bir ortamda istikrarlı bir nüfusu sürdürmek için gereken 2,1'in çok altında olduğu değerlendiriliyor.

Japonya'da ölümler doğumlardan fazla

Her ne kadar Japonya'da on yılı aşkın bir süredir ölümler doğumları geride bırakmış olsa da, bu durum son zamanlarda dünyanın dördüncü büyük ekonomisinin liderleri için büyüyen bir sorun haline geldi.

Geçtiğimiz yılın Ocak ayında Başbakan Fumio Kishida, demografik krize ilişkin ciddi bir uyarıda bulunarak, doğumlardaki azalmanın uzun vadede toplumda yaratacağı sorunlara dikkat çekmişti.

Doğu Asya'nın büyük bölümünde insanların isimleri genellikle Batı ülkelerindekinden daha az çeşitlidir.

REKLAM

Örneğin 2020 hükümet verilerine göre Çin'deki insanların yaklaşık %30'unun adı Wang, Li, Zhang, Liu veya Chen. Ve nüfusun büyük çoğunluğu, yani neredeyse %86'sı yalnızca 100 soyadını paylaşıyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Antalya Haber Sunucu