İzlanda’da yanardağ patlamasının ardından lav tehdidi altındaki kasaba boşaltıldı

0
Bu haberin orijinal dili İngilizce idi.

Lavın kasabaya ulaşmasını önlemek için toprak ve kayadan bariyerler inşa etmek zordu. Ancak son patlamanın ardından lav bu engelleri aştı.

REKLAM

İzlanda’nın güneybatısındaki yanardağ patlamasından sonra akan lavların tehdidi altındaki balıkçı kasabası Grindavik boşaltıldı.

Uzun süredir sismik ve volkanik aktivitenin aktif olduğu ülkede, yerdeki çatlaklardan püsküren erimiş kayalar ve gökyüzüyle kontrast oluşturan parlak turuncu lav akıntısı video görüntülerine yansıdı.

Volkanik patlama Grindavik şehrinin kuzeyinde başladı. Yetkililer, sismik aktivite nedeniyle cumartesi günü kentin boşaltıldığını duyurdu.

Lavın kasabaya ulaşmasını önlemek için toprak ve kayadan bariyerler inşa etmek zordu. Ancak son patlamanın ardından lav bu engelleri aştı.

İzlanda Meteoroloji Ofisi’nden yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Sahil güvenlik gözetleme uçuşundan alınan ilk görüntülere göre, Grindavík’in kuzeyinde inşa edilmeye başlanan savunma hattının her iki yanında çatlak açıldı.”

Açıklamada, “Lav şu anda Grindavík’e doğru akıyor. Sahil Güvenlik helikopteri ölçümlerine göre bölge şu anda şehrin en kuzeyindeki evlerden yaklaşık 450 metre uzakta.”

Pazar günü güneybatı İzlanda’daki Reykjanes Yarımadası’nda meydana gelen patlama, 2021’den bu yana türünün beşincisiydi.

Geçen ay Svartsengi volkanik sisteminin patlamasının ardından, Grindavik’teki 4.000 sakinin tamamı tahliye edildi ve popüler bir turistik yer olan Blue Lagoon jeotermal spası kapatıldı.

100’den fazla Grindavik sakini o zamandan beri evlerine döndü ancak Cumartesi günü tekrar ayrılmak zorunda kaldılar.

İzlanda’nın sivil koruma teşkilatı Pazar günü yaptığı açıklamada, alarm seviyesini en yüksek seviye olan “acil durum”a çıkardığını duyurdu.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Antalya Haber Sunucu
marsbahis giriş