İsrail’in Refah saldırısına dünyadan tepkiler büyüyor

0

Birleşmiş Milletler'den yapılan açıklamaya göre, daha önce güvenli bölge olarak tanımlanan bölgeye yönelik saldırıya tepkiler artıyor.

REKLAM

Birleşmiş Milletler'den yapılan açıklamaya göre, daha önce güvenli bölge olarak tanımlanan bölgeye yönelik saldırıya tepkiler artıyor.

İsrail'in Refah'ta onlarca kişinin yanarak ölmesine neden olan hava saldırısına birçok ülke tepki gösterdi.

İsrail hükümet sözcüsü Avi Hyman Pazartesi günü yaptığı açıklamada, İsrail'in Gazze'nin Refah kentindeki toplu katliamlara ilişkin soruşturmasının ilk bulgularının “Hamas komutanlarını hedef alan bir hava saldırısının Filistinli sivilleri öldüren bir yangına yol açtığı” yönünde olduğunu söyledi.

Tren

Saldırıyı kınayan Katar, bunun uluslararası yasaların ciddi bir ihlali olduğunu ve kuşatma altındaki Gazze Şeridi'ndeki insani krizi daha da kötüleştireceğini söyledi. Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre, saldırının ateşkes ve rehine değişimi anlaşmasına varılması yönündeki arabuluculuk çabalarını engelleyebileceği belirtildi.

Katar, İsrail ile Hamas'ın yanı sıra ABD ile Mısır arasında ateşkes sağlanması amacıyla aylarca süren görüşmelerde arabuluculuk rolü oynadı.

Şeker mısır

Mısır, “kasıtlı bombalama” olarak nitelendirdiği saldırıyı kınadı. Dışişleri Bakanlığı yaptığı açıklamada İsrail'i, Refah'ta “Uluslararası Adalet Divanı'nın (UAD) askeri operasyonların derhal durdurulmasına ilişkin emrettiği tedbirleri uygulamaya” çağırdı.

Türkiye

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ülkesinin ölümcül saldırılarına ilişkin şunları söyledi: “İnsanlıkla hiçbir ilgisi olmayan bu barbarların ve katillerin hesabını sormak için elimizden geleni yapacağız.”

ispanya

İspanya Dışişleri Bakanı Jose Manuel Albares, Refah bombalamasının “masum Filistinli sivillerin öldürüldüğü başka bir gün” olduğunu söyledi. Saldırının ciddiyetinin “daha da büyük” olduğunu, çünkü bunun Uluslararası Adalet Divanı'nın İsrail'e Refah ve Gazze'nin geri kalanındaki operasyonlarını durdurma talimatı vermesinden sonra gerçekleştiğini söyledi.

İrlanda

İrlanda Dışişleri Bakanı Micheal Martin saldırıyı “barbarca” olarak nitelendirdi. Martin, saldırının “çocuklar ve masum siviller için şok edici sonuçlar doğurduğunu” söyledi ve İsrail'e Refah'taki askeri operasyonu durdurma çağrısında bulundu.

Norveç

Norveç Dışişleri Bakanı Espen Barth Eide, saldırıların “dünyanın en yüksek mahkemesinin kararının somut bir ihlali” olduğunu söyledi.

Eide, “Uluslararası Adalet Divanı'ndan, İsrail'in Refah'a yönelik saldırısını durdurmasını emreden zorunlu bir emir aldık. Buna uymak zorunludur. Bu bağlayıcıdır.” dedi.

Avrupa Birliği

Avrupa Birliği dış politika sorumlusu Josep Borrell, AB dışişleri bakanlarının Brüksel'de Arap mevkidaşlarıyla görüşmesi sırasında yaptığı açıklamada, “İsrail, Uluslararası Adalet Divanı'nın kararına uymalı” dedi.

Almanya

Almanya Dışişleri Bakanı Annalena Baerbock, “Uluslararası hukuk herkes için geçerlidir, aynı zamanda İsrail'in savaş politikası için de geçerlidir” dedi.

Fransa

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron da sosyal medya hesabından şunları yazdı: “Refah'ta yerinden edilmiş pek çok kişinin ölümüne neden olan İsrail saldırılarına kızıyorum. Bu operasyonların durdurulması gerektiğini söylüyorum. Refah'ta Filistinli siviller için güvenli bir alan yok. Uluslararası hukuka tam saygı ve derhal ateşkes için” dedi.

İtalya

İtalya, Gazze'deki sivillere yönelik saldırıların haklı gösterilemeyeceğini söyledi.

İtalya, İsrail'in Gazze savaşına yönelik en sert eleştirilerinden birini yaptı.

SkyTG24'te Savunma Bakanı İtalyan Guido Crosetto, “Filistin halkının, Hamas'la hiçbir ilgisi olmayan masum erkek, kadın ve çocukların hakları gözetilmeksizin baskı altına alındığı bir durum var ve bu artık haklı gösterilemez” dedi. TELEVİZYON.

Daha önce İsrail'in kendisini Hamas'a karşı savunma hakkına sahip olduğunu söyleyen İtalya, Uluslararası Ceza Mahkemesi Savcısının İsrailli liderler hakkında tutuklama emri çıkarma kararının “kabul edilemez” olduğunu söyledi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Antalya Haber Sunucu