İsrail basını: İsrail ve ABD, Netanyahu hakkında UCM’nin tutuklama kararını engellemeye çalışıyor

0

İsrail basını: İsrail ve ABD, ICC'nin Netanyahu'ya yönelik tutuklama emrini engellemeye çalışıyor

REKLAM

İsrail basını, Tel Aviv ve Washington yönetimlerinin, Uluslararası Ceza Mahkemesi'nin (UCM) İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ve diğer İsrailli bakanlar hakkında tutuklama emri çıkarmasını engellemeye çalıştığını iddia etti.

Ülkenin en çok ziyaret edilen haber sitelerinden biri olan Walla, başbakanın Lahey'deki Birleşmiş Milletler (BM) mahkemesinin tutuklama emri çıkarma ihtimali nedeniyle “olağanüstü derecede stresli” olduğunu ve bu konuda son çare olarak diplomatik çaba sarf edildiğini söyledi. düzeni engelleyin.

Yüksek Mahkeme'nin herhangi bir kararının İsrail'in uluslararası statüsünde ciddi bir düşüşe işaret edeceğini söyleyen Walla, Netyanyahu'nun kararın verilmesini engellemek için “telefonda amansızca ısrar ettiğini” ve öncelikli olarak İsrail yönetimiyle iletişime odaklandığını söyledi. Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkanı Joe Biden.

Önde gelen bir İsrail gazetesi olan Haaretz, İsrail hükümetinin Uluslararası Ceza Mahkemesi'ndeki İngiliz savcısı Karim Khan'ın, Netanyahu'nun yanı sıra İsrail Savunma Bakanı Yoav Gallant ve İsrail Savunma Kuvvetleri şefi aleyhine savaş suçları davası açtığını bildirdi ( IDF) Genelkurmay Herzi Halevi. ve bu hafta tutuklama emri çıkardı. Bunu yapabileceği varsayımıyla çalıştığını söyledi.

“Mahkemenin kararı tehlikeli bir emsal teşkil edecek”

Cuma günü mahkemenin kararına ilişkin konuşan Netanyahu, “Kendimizi savunmaktan asla vazgeçmeyeceğiz. Lahey'deki mahkemenin kararları İsrail'in eylemlerini etkilemese bile, herhangi bir ülkenin askerlerini ve yetkililerini tehdit eden tehlikeli bir emsal teşkil edecek” dedi. Demokrasi suç teşkil eden terörizm ve saldırganlıktır.” ”

Olası tutuklama kararını “tam bir ikiyüzlülük” olarak nitelendiren Dışişleri Bakanı Israel Katz, İsrail'in bir diğer popüler haber platformu N12'ye verdiği röportajda, İsrail'in rehinelerle ilgili anlaşma için Refah'taki operasyonu askıya almaya hazır olduğunu ve bunu yapmayacağını vurguladı. beyan ettiği kararın alınması halinde ülkeyi terk edebilecek.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Antalya Haber Sunucu
meritking