İspanya’da genel seçim: Franco’dan bu yana aşırı sağ ilk kez iktidara gelebilir

0

37,4 milyon kayıtlı seçmenin oy kullanacağı genel seçimlerde 350 milletvekili ve Senato’daki 265 sandalyenin 208’i belirlenecek.

İspanya’da halk, önümüzdeki 4 yıl boyunca ülkeyi yönetecek merkezi hükümeti belirleyecek olan genel seçimler için oy vermeye başladı.

Başbakan Pedro Sanchez liderliğindeki Sosyalist İşçi Partisi’nin (PSOE) seçimlerde iktidarını kaybetmesi ve aşırı sağın diktatör Franco döneminden bu yana, yani 50 yıl sonra ilk kez koalisyon ortağı olması kuvvetle muhtemel.

37,4 milyon kayıtlı seçmenin oy kullanacağı genel seçimlerde 350 milletvekili ve Senato’daki 265 sandalyenin 208’i belirlenecek.

Ancak yaz dönemi nedeniyle katılımın %70 civarında kalması bekleniyor.

Oylama yerel saatle 09:00’da başladı ve çıkış anketlerinin açıklanacağı saat 20:00’de sona erecek.

Uzmanlar, kazanan tarafın bir milyondan az oyla veya parlamentoda 10’dan az sandalyeyle belirlenmesi gerektiğini söylüyor.

Sanchez, solun Mayıs seçimlerinde yenilmesinin ardından seçimleri ertelemişti.

Siyaset bilimciler, “rakiplerini yanıltmak için oynadığı kumarın” geri tepme olasılığını göz ardı etmiyorlar.

Kamuoyu yoklamaları, Alberto Nunez Feijoo liderliğindeki ana merkez sağ muhalefet partisi Halk Partisi’nin (PP) seçimi kazanacağını gösteriyor.

Ancak yeter sayıya ulaşamaması ve hükümeti kurmak için Santiago Abascal liderliğindeki aşırı sağcı Vox ile bir koalisyon ortağı kurması bekleniyor.

Bu senaryo gerçekleşirse, 1970’lerde Francisco Franco diktatörlüğünün sona ermesinden bu yana ilk kez aşırı sağcı bir parti hükümette yer alacak.

İspanyollar, tatil döneminin tamamı ve aşırı sıcaklar nedeniyle sandık başına gitmeye karşıydı.

Postayla oy kullanan seçmen sayısı 2,47 milyonu geçti. Bu, tüm zamanların rekor rakamı olarak kaydedildi.

Sonuçlar, Feijoo’nun veya Sanchez’in bir koalisyon hükümeti kurmaya yetecek kadar küçük partinin desteğini alıp alamayacağına bağlı.

Mevcut başbakanın azınlık sosyalist hükümeti, Pazar günü Sumar platformu altında seçime giren aşırı sol Unidas Podemos ile şimdiden koalisyon halinde.

Bu iki partinin oluşturduğu koalisyon, ülkeyi meclis azınlığıyla yönetiyor.

Ötenazi, transseksüel hakları, kürtaj ve hayvan haklarıyla ilgili ilerici yasaları geçiren PSOE kampanyası, seçmenleri, aile değerleri odaklı, anti-feminist Vox’un bir sonraki hükümete katılması halinde tüm bu hakların iptal edilebileceği konusunda uyardı.

Ülkede yeni bir hükümetin kurulması, haftalar veya aylar sürebilen ve hatta yeni seçimlere yol açabilen çok karmaşık bir müzakere sürecine bağlı.

Bu tür bir belirsizlik, şu anda Avrupa Birliği’nin altı aylık dönem başkanlığını yürüten Madrid’in etkinliğini ve AB’nin Covid kurtarma fonlarını harcamasını olumsuz etkileyebilir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Antalya Haber Sunucu
marsbahis giriş