Hukukçulardan, ‘Uluslararası Adil Yargılanma Hakkı Günü’ eylemi: TBB’de yüksek sesle dile getirmeli – Son Dakika Türkiye Haberleri

0

Ölüm orucunda hayatını kaybeden ÇHD'li avukat Ebru Timtik anısına ilan edilen 14 Haziran Uluslararası Adil Yargılama Günü bu yıl Filipinler'e ithaf edildi. Adil Yargılanma Hakkı Günü kapsamında, İstanbul Hukuk Örgütleri, Adalet İçin Hukukçular, Çağdaş Hukukçular Grubu, İstanbul Çağdaş Hukukçular Derneği, Demokrasi İçin Hukukçular, Katılımcı Avukatlar, Özgürlük İçin Avukatlar, Özgürlükçü Demokrat Avukatlar ve sosyal hukuk, organize bir basın açıklaması yaptı. Çağlayan'daki İstanbul Adliyesi'nin önünde.

“ADİL YARGILAMA TEMEL BİR HAKTIR”

Hukuk kuruluşlarının ortak basın açıklamasını okuyan ÇHD avukatı Ezgi Önalan, adil yargılanma hakkının korunması için dünyada 3 milyondan fazla avukatı temsil eden barolar ve hukuk meslek kuruluşları tarafından 14 Haziran Adil Yargılanma Günü olarak ilan edildiğini söyledi. Ebru Timtik adına şunları söyledi: “Avukat Ebru Timtik, 5 Nisan 2020 tarihinde avukat Aytaç Ünsal ile birlikte adil yargılanma hakkı için direnme kararı aldı. Bu karar sadece kendisi için değil, tüm ihlaller içindi. Siyasi iktidar da bu ülkede adil yargılanma hakkının farkındaydı ve Ebru'nun taleplerini kabul etti: “Bugün hukuk örgütleri olarak Ebru'nun adil yargılanma hakkı talebinin önemini daha iyi anlıyoruz. Yasadışı denemeler. Yaşananlar bize adil yargılanma hakkının ne kadar hayati olduğunu her gün hatırlatıyor.” diye konuştu.

“ADİL YARGILANMA HAKKI BİR SAYI OLDU”

Avukat Önalan, adil yargılanma hakkı krizinin her geçen gün derinleştiğini belirterek, şunları söyledi: “ÇHD'yi, Kobani'yi, Gezi'yi, HDP'nin kapatılmasını, İstanbul Sözleşmesi'ni, kayyumları, Mayıs'ı defalarca gördük. 1 tutuklama, deprem vakaları ve birçok hukuki tuhaflığın artık sadece kitaplarda anlatılan bir söylentiye dönüştüğünü söyledi.

“TAHİR ELÇİ KARARI HİÇ BİR ŞEY DEĞİLDİR”

Ezgi Önalan, Diyarbakır 10. Ağır Ceza Mahkemesi'nin, basın açıklaması yaparken öldürülen eski Diyarbakır Barosu Başkanı Tahir Elçi'nin öldürülmesi davasında sanık üç polis hakkında beraat kararı verdiğini anımsattı. 28 Kasım 2015'te tarihi dört ayaklı minarenin önüne gelerek bu kararın demokratik kamuoyunun gözünde olmadığını söyledi. “Tahir Elçi'nin öldürülmesine yol açan davada suikast suçlamalarına rağmen etkili bir soruşturma yapılmadı ve yargıda cezasızlık politikasına karşı mücadele eden Tahir Elçi'nin öldürülmesinin sorumluları hakkında soruşturma başlatıldı.” dokunulmazlıkla ödüllendirildi.”

“AYM KARARLARI UYGULANMIYOR, ÜYELER HEDEFLENİYOR”

Avukat Önalan, “Adlarının yanında 'saray' yazan mahkemelerde adalet kalmadı, insanların adalete inancı kalmadı.” Binlerce kişinin “terör” suçlamasıyla yargılandığını, bu yargılamalarda adil yargılamanın ortadan kaldırıldığını, Cumhurbaşkanına hakaret suçlamasıyla kişilerin tutuklandığını ve kadına yönelik şiddetin cezasızlığa yol açtığını sözlerine ekledi. Rüşvet verenlerin serbestçe hareket edebildiğini ancak slogan atanların tutuklandığını vurgulayan Önalan, “Polis ve yargı teşkilatları sürekli olarak AKP'nin günlük ihtiyaçlarına göre yeniden organize ediliyor. Anayasa Mahkemesi'nin kararları uygulanmıyor. Anayasa Mahkemesi üyeleri hedef alınıyor.” Daha dün Hrant Dink'in katili “saray” denilen binalardan el sallayarak çıktı. tespihini ve tüm bu nedenlerden dolayı ülkemizde daha yüksek sesle telaffuz edilmesi gereken bir gündür” dedi.

TBB'Yİ ARAYIN

Ortak basın açıklamasında Türkiye Barolar Birliği ve diğer barolara çağrıda bulunan Avukat Ezgi Önalan, şunları söyledi: “14 Haziran Adil Yargılanma Hakkı Günü'nde Türkiye Barolar Birliği ve barolar da yüksek sesle ses vermelidir. “. Adil yargılanma mücadelesi devam etmeli” dedi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Antalya Haber Sunucu