Hollanda’da seçimlere iki gün kala aşırı sağcı lider Baudet’e bira şişesiyle saldırı

0

40 yaşındaki Thierry Baudet’in hafif yaralanarak Groningen’deki bir hastaneye kaldırılarak tedavi altına alındığı açıklandı.

REKLAM

Hollanda’da aşırı sağcı Demokrasi Forumu partisinin lideri Thierry Baudet, seçimlerden iki gün önce Groningen kentinde düzenlenen seçim etkinliği sırasında saldırıya uğradı.

Saldırının ardından partinin sosyal medya hesabından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Thierry Baudet’in sağlığı ve güvenliği nedeniyle Zwolle’deki etkinliği iptal etmek zorunda kaldık. Bu akşam gelen herkesten özür dileriz.”

Bir barda meydana gelen olayda Baudet’in önce bira şişesiyle önce kafasının arkasına, ardından da şakağına vurulduğunu da belirtelim. Sosyal medyaya yansıyan görüntülerde siyasi liderin derhal olay yerinden uzaklaştırıldığı ve saldırganın zararsız hale getirildiği görüldü.

Partisi, 40 yaşındaki liderin hafif yaralandığını ve tedavi için Groningen’deki hastaneye kaldırıldığını duyurdu.

Polis, saldırıya karıştığından şüphelenilen bir kişinin tutuklandığını ve saldırının nedeninin araştırıldığını söyledi.

22 Kasım genel seçimlerinde aday olmayan eski Başbakan Mark Rutte olayı “kabul edilemez” olarak nitelendirerek kınadı.

Baudet de geçen ay Belçika’nın Gent kentinde düzenlenen bir etkinlikte saldırıya uğradı ve kafasına şemsiyeyle vuruldu.

Hollanda’da seçimlerde aşırı sağ ve popülist partiler öne çıkıyor

Baudet’in partisi FvD, Hollanda milliyetçiliğini destekliyor ve Avrupa Birliği karşıtı ve göçmenlik karşıtı. Partinin 150 üyeli Hollanda parlamentosunda dört veya beş sandalye kazanması bekleniyor.

2017’den bu yana milletvekili olan Baudet, bu seçimde koltuğunu korumayı umuyor.

Son kamuoyu yoklamalarına göre Gert Williams’ın aşırı sağcı ve İslam karşıtı Özgürlük Partisi’nin bu seçimde ikinci sırada yer alması ve 22 ila 28 sandalye kazanması bekleniyor.

Bir başka Hollandalı popülist politikacı olan Pim Fortuyn, 2002 genel seçimlerinden sadece birkaç gün önce bir hayvan hakları aktivisti tarafından saldırıya uğradı ve öldürüldü.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Antalya Haber Sunucu
marsbahis giriş