Güney Kıbrıs’ta 9 Haziran’daki çifte seçim öncesinde seçmen endişeleri artıyor

0
Bu haberin ilk yayınlandığı dil İngilizcedir.

Çift başlı bir seçimin yaşandığı Güney Kıbrıs'ta olası seçmen karışıklığı, boş ve geçersiz oylar ve katılım oranlarına ilişkin endişeler artıyor.

REKLAM

Rum yönetimi, Avrupa Parlamentosu (AP) ve yerel yönetimlerde 6 kota da dahil olmak üzere 9 Haziran'da çifte seçime hazırlanırken, boş ve geçersiz oylarda artış ve seçimlerde önemli oranda çekimser kalma olabileceği yönündeki endişeler artıyor. seçmenler.

Temel sorunlar, seçmenlerin 6 ile 10 arasında oy kullanmasını gerektiren iki seçimin aynı anda yapılması ve hem seçmenleri hem de adayları zorlayan karmaşık bir yerel yönetim reformunda yatmaktadır.

Devlet ve parti yetkilileri, seçmenleri kafa karışıklığından korumak için aylardır eğitim verirken, Seçim Günü yaklaşırken seçmenlerin sürece ilişkin sorularını yanıtlamak için de çalışmalarını sürdürüyor.

Güney Kıbrıs'taki siyasi partiler ve İçişleri Bakanlığı, seçmenlerin yalnızca tanınmış adayları seçip geri kalan oyları boş bırakmasından korkuyor.

Seçmenlerin kafa karışıklığı nedeniyle pek çok oy pusulasının geçersiz sayılabileceği ve özellikle seçim gününde beklenen yüksek sıcaklıklar göz önüne alındığında, sandıklardaki uzun kuyrukların katılımı azaltacağı yönünde korkular var.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Antalya Haber Sunucu