Gezgin teleskop ile astronomi Afrikalı çocukların ayağına gidiyor

0

Karşınızda ‘taşınabilir teleskop’.

Karşınızda ‘taşınabilir teleskop’… Tasarımını yapan Daniel Chu Owen ve Susan Murabana, gelecek nesil astronomlara (gökbilimci) yardımcı olmak ve Kenya seyahatlerinde çocuklara gökyüzünü izletebilmeyi amaçlıyor. Peki neden Kenya? Ekvator çizgisinde yer alan ülkede gece boyunca inanılmaz güzellikte gökyüzü seyretme imkanları bulunurken, astronomi okullarda pek de öğretilen bir konu değil. Murabana, hedeflerini şöyle açıklıyor:

REKLAM

“Bizim ana hedefimiz okullar. Açıkçası tüm okullar. Bu sebeple ulaşabildiğimiz kadar çok çocuğa ulaşmak istiyoruz. Ve onlara bilimi sevdirmek niyetindeyiz, ille de astronom olmak zorunda değiller. Bu alanda en güçlü aracımız teleskop. Yaklaşık 400 yıldır olan bu aracı kullanan ve bununla gökyüzüne bakan çok az kişi var. Kenya’daki birçok çocuğu da buna dahil etmek istiyoruz.”

Teleskobun kurulmasının ardından, çocuklar gökyüzüyle farklı bir açıdan tanışmak için sıraya giriyor. Chu Owen, bu deneyimin gökyüzünü fotoğraflarda görmekten çok daha farklı olduğunun altını çiziyor:

“Interneti açıp Pluto’nun son fotoğraflarını görmeniz, bizden 4 ışık saati uzaklıktaki bir görevi izleyebilmeniz inanılmaz bir şey. Ancak buna rağmen bazı şeyleri kendi gözlerinizle görmeniz, çok farklı, çok güçlü bir deneyim. Bir daha asla unutamayacağınız, varlığını inkar edemeyeceğiniz bir olay.”

Öğrencilerin aynı zamanda bir şişme kubbeye girerek astronomi ve bilim hakkında daha fazla bilgi alma şansları var. Öğrencilerden Tamara Lugonzo, deneyimini şu şekilde anlatıyor:

“İçeriye girdiğimde gezegenleri ve Merkür’ü gördüm. Bize Ay’ı gösterdiler. Kısa bir film izledik. Tüm bunlar aklımdaki kariyeri değiştirmemi sağladı. Şimdi astronomi yapmak istiyorum, bu çok güzel.”

Öğrencilere aynı zamanda daha yakın bir deneyim yaşatmak için ‘sanal gerçeklik’ gözlükleri veriliyor. Ekibin amacı, Afrika çapında mümkün olduğunca daha fazla çocuğa ulaşabilmek, astronomi ve bilimi tanıtabilmek.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Antalya Haber Sunucu
marsbahis giriş