Eski Dünya Şampiyonu Jana Pittman: ‘Ben de bir antrenör tarafından uygunsuz şekilde öpüldüm’

0

Eski Dünya Şampiyonu sporcu Jana Pittman, Rubiales’in İspanyol sporcuyu öpmesinin atletizm yaptığı dönemde yaşadıklarını hatırlattığını söyledi.

Avustralyalı Eski Dünya Şampiyonu Jana Pittman de atletizm kariyeri sırasında bir antrenör tarafından “uygunsuz şekilde öpüldüğünü” açıkladı. 

REKLAM

İspanya Futbol Federasyonu Başkanı Luis Rubiales’in Avustralya’da Kadınlar Dünya Kupası finalini kazanan İspanyol takımından bir futbolcuyu “dudaklarından öpmesi” ülkede tartışmalara neden oldu. 

Hakkında soruşturma başlatılan Rubiales 90 gün boyunca görevinden uzaklaştırılırken Avustralyalı Eski Dünya Şampiyonu Pittman da kariyerinde benzer bir olay yaşadığını söyledi. 

2003 ve 2007 yıllarında 400 metre engelli koşu dalında dünya şampiyonluğu elde eden Pittman, Rubiales’in İspanyol sporcuyu öpmesinin atletizm yaptığı dönemde yaşadıklarını hatırlattığını ifade etti. 

“Bir antrenör tarafından uygunsuz bir şekilde öpüldüm, benim antrenörüm değil uluslararası bir antrenör tarafından, o ortamda bu kültürel bir normdu.” ifadelerini kullanan Pittman, İspanya’da yaşananların “zamanın nasıl değiştiğini gösterdiğini” belirtti. 

“Televizyonda buna şahit olana kadar da bu konuda hiçbir şey düşünmemiştim. O bağlamda bana ayrımcılık olarak gelmemişti.” şeklinde konuşan eski sporcu, Kadınlar Dünya Kupası finalinin ardından olaya artık farklı baktığını söyledi.

Pittman’a göre, “Rubiales skandalına ilişkin en zor ve üzücü şey, Dünya Kupası’nın sporda kadınlar için ifade ettiklerine gölge düşürmesi” oldu.

Rubiales, İspanya Kadın Millî Futbol Takımı’nın 2023 FIFA Kadınlar Dünya Kupası’nı kazanmasının ardından Sidney’deki Dünya Kupası podyumunda futbolcu Jenni Hermoso’yu dudaklarından öpmüş, gelen tepkilere rağmen istifayı reddetmişti. 

Hermoso, olayın kendisini “savunmasız ve bir saldırı kurbanı gibi” hissetmesine yol açtığını ifade etmişti. 

Şu anda Hermoso’nun da aralarında bulunduğu 81 İspanyol sporcu, İspanya Futbol Federasyonu’nda yönetim değişene kadar grevde.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Antalya Haber Sunucu
marsbahis giriş