Ermenistan Başbakanı Paşinyan: Azerbaycan ile yeni bir savaş olasılığı yüksek

0

Azerbaycan ve Ermenistan, Dağlık Karabağ için iki kez savaştı. Ateşkesle birlikte çatışmalar azalsa da iki ülke arasındaki gerilim devam ediyor.

Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan, barış anlaşmasına varılmazsa Azerbaycan ile yeni bir savaşın “büyük olasılıkla” olduğunu söyledi.

Fransız haber ajansı AFP’ye konuşan Ermenistan Başbakanı Paşinyan, Azerbaycan’ı da “soykırım” yapmakla suçladı.

Azerbaycan ve Ermenistan, Dağlık Karabağ için iki kez savaştı. Ateşkesle birlikte çatışmalar azalsa da iki ülke arasındaki gerilim devam ediyor.

Avrupa Birliği, ABD ve Rusya sorunun çözümü için arabuluculuk yapıyor. Ancak müzakerelerden henüz bir sonuç çıkmadı.

Fransız haber ajansına konuşan Paşinyan, “Barış anlaşması imzalanmadıkça ve bu anlaşma iki ülke parlamentolarında onaylanmadıkça, tabii ki yeni bir savaş çıkma olasılığı çok yüksek” dedi.

Azerbaycan’ın Dağlık Karabağ’ı Ermenistan’a bağlayan Laçin Koridoru’nu geçici olarak kapatmasının ardından iki ülke arasındaki gerilim tırmandı. Bu uygulama bölgede ilaç ve gıda kıtlığı tartışmalarını gündeme getirdi.

Paşinyan, Bakü yönetimini sert sözlerle eleştirdi. Karabağ’daki sorunla ilgili de konuşan Paşinyan, “Biz bir soykırım hazırlığından bahsetmiyoruz, devam eden bir soykırım sürecinden bahsediyoruz” dedi.

AB arabuluculuğunda 15 Temmuz’da Brüksel’de gerçekleştirilen barış görüşmelerinin son turunda ilerleme kaydedilemezken, Paşinyan, Batı ve Rusya’nın ablukayı kaldırması için Bakü’ye daha fazla baskı yapması gerektiğini söyledi.

İki ülke en son 2020 yılında Dağlık Karabağ’da karşı karşıya gelirken, Azerbaycan tarafı savaşta büyük başarılar elde etti. Ateşkese varılmasının ardından bölgede gerilim devam ediyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Antalya Haber Sunucu
marsbahis giriş