Ergenlikte bu belirtiler içe kapanıklık habercisi

0
genişletmek

İçe dönüklük hâlâ geniş çapta yanlış anlaşıldığından, belirli davranışların ne zaman endişe verici olduğunu anlamak zor olabilir. İçe dönük gençlerin belirtileri şunları içerebilir:

– Sadece küçük bir grup insanla kendilerini rahat hissederler.
– Okulda sakin ve uyumlu olarak tanımlanırlar ve genellikle grup tartışmalarına katılmazlar.
– Zorluklarla karşılaştıklarında bile yardım istemezler.
– Yaşıtlarına göre daha olgun davranabilirler.
– Kaygılı oldukları için bazen sosyal etkinliklerde isteksiz davranabilirler.
– Duygusal açıdan kolayca inciniyormuş gibi görünebilirler.
– Arkadaşlarıyla pek sık iletişim kurmuyorlar; Toplantıyı arkadaşlarının başlatmasını tercih ederler.
– Başkalarının onlar hakkında ne düşündüğü konusunda endişelenirler.

İçe dönüklük, toplumdaki dışadönüklüğün “doğru” olduğu yönündeki yanlış kanı nedeniyle zor olabilir. İçe dönük gençler, özellikle ergenlik döneminde sosyal uyumun önemli hale geldiği bu dönemde sessizliklerinden dolayı çoğu zaman kendilerini eksik veya başarısız hissedebilirler. İçe dönük gençleri desteklemenin ilk adımı içe dönüklük hakkında daha fazla bilgi edinmektir. Ne kadar çok anlarsanız çocuğunuza o kadar iyi destek olabilirsiniz. İçedönüklüğün olumlu yönlerinin farkına vararak çocuğunuza daha iyi destek olabilirsiniz. Çocuğunuz arkadaşlık kurmakta zorlanıyorsa konuşmaya başlayın. Arkadaşlık sorunlarıyla baş etmek zor olabilir ve çoğu zaman utanç duygusu içerir.

Psikolog Duru Erdem, “Çocuğunuz yaşadığı sıkıntıyı sizinle paylaştığında hemen tavsiye vermek yerine soru sormayı deneyin. İçe dönük çocuklar eleştirilere karşı daha duyarlı olabilir, bu nedenle soru sormak ve düşüncelerini dinlemek önemlidir. içe dönüklüğün düzeltilmesi gereken bir şey olmadığını, çocuğunuzu olduğu gibi kabul edip kendisinin en iyi versiyonu olmaya teşvik etmek önemlidir. Herkesin farklı bir kişiliği vardır ve çocuğunuzun içe dönük yapısı birçok olumlu özelliği de beraberinde getirir. “İçe dönük gençlerin kendilerini kabul etmelerine ve desteklemelerine yardımcı olmak, onların daha mutlu ve başarılı hayatlar yaşamalarına yardımcı olabilir” dedi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Antalya Haber Sunucu