Emziren anneler oruç tutabilir mi?

0

Ramazan ayında hamile ve emziren kadınların en sık sorduğu soru “Oruç tutabilir miyim?” oluyor. Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Ayşegül Altuntaş yanıt verdi. Altuntaş, hamile veya emziren kadınların Ramazan ayında oruç tutmak istemeleri halinde olası riskleri belirlemek için öncelikle doktorlarına danışmalarını tavsiye ettiklerini söyledi.

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Ayşegül Altuntaş, hamilelik ve emzirme dönemlerinin kadınlar için özel bir dönem olduğunu belirterek, şunları söyledi: “Bunlar kadının vücudunun direncinin, bağışıklığının ve psikolojisinin en hassas olduğu dönemlerdir. Alınan besinler ve alınan takviyeler sadece kadının vücudunu etkilemez. Annenin yanı sıra bebeği de. Oruç tutmak isteyen annelerin bunu dikkate alması gerekiyor.” Buna göre karar vermeniz gerekiyor dedi.

OLUMSUZ ETKİLERİ KESİNLİKLE BELİRTİLMEMİŞTİR

Op., bebeğin anne karnında uzun süre aç kalması durumunda hareketlerinin azalabileceğini belirtiyor. Dr. Ayşegül Altuntaş şu ifadeleri kullandı:

“Hamilelikte oruç tutmanın bebeğe ve anneye etkilerini araştıran birçok çalışma var. Hiçbiri bebeğin gelişimine olumsuz etkilerini kesin olarak kanıtlayamadı, ancak orucun tam olarak güvenilir olduğu kanıtlanmadı. Ancak bilmekte fayda var.” Hamilelik döneminin anne adayının kalori ihtiyacının arttığı ve kan şekerinin düştüğü dönem olduğu, özel bir beslenme programının uygulandığı ve su tüketimine özellikle dikkat edilmesi gereken bir dönem olduğu, uzun süreli açlık durumunda ise Anne adayının kan şekeri düzeyi düşecek, insülin düzeyi artacak, keton miktarı artacak, vücutta dolaşan damar içi kan hacmi azalacak, kalpten vücuda pompalanan kan miktarı azalacaktır. devam ederse vücudun su dengesi bozulacak, böbreklere ulaşan kan miktarı ve idrar üretimi azalacaktır. Fetüsün uzun süreli açlık durumlarına tepkisi hareketlerde azalma, NST veya iyilik durumunu değerlendirdiğimiz biyofiziksel profil testleri (hareket, nefes alma, su değerlendirmesi gibi) şeklindedir. “Bu, çarpıklık biçiminde gelir.”

“EMZİREN ANNE ORUÇ TUTMADA ZORLUK YOKSA DENGE OLMAYABİLİR”

Oruç tutmak isteyen hamilelerin dengeli bir beslenme programı takip etmesi gerektiğini belirten Altuntaş, şöyle konuştu: “Gebe kadının açlık halindeki kanı yönlendirmesi nedeniyle annede sıklıkla düşük tansiyon, bayılma, derin halsizlik, baş ağrısı ve kas ağrılarıyla karşılaşıyoruz. bebeği korumak ve savunma mekanizması olarak kalpten rahme pompalanır.Bütün bunlar yaygındır.Bu göz önüne alındığında, sorunsuz oruç tutabileceğine inanan ve oruç tutmak isteyen hamilelerin yiyecek ve sıvıları dağıtmaları önerilir. İftar ile sahur arasında dengeli bir şekilde alınması ve başta et, baklagiller, sebze, meyve ve kalsiyum içeren ürünler olmak üzere dengeli bir beslenme programı düzenlenmesi, ayrıca D vitamini ve demir gibi takviyelerin de ihmal edilmemesi önerilir. açlık ve susuzluktan dolayı tansiyon düşüklüğü, halsizlik, yorgunluk, bayılma gibi durumlar yaşamıyorsa ve emziren annenin oruç tutmakta zorluk çekmiyorsa oruç tutmasında bir sakınca olmayabilir. İftar ve sahur arasında sıvı alımı önerilir. Kesinlikle dikkat etmelisiniz. Anne sütünün içeriğini zenginleştirecek besin takviyeleri almaları gerekiyor” dedi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Antalya Haber Sunucu
marsbahis giriş