Cvari’nin büyüleyici manzarası | Euronews

0

Tiflis’in kuzeyine yaklaşık 24 kilometre uzaklıkta Gürcistan’ın en eski kentlerinden Mtskheta yakınlarındaki bu muhteşem panoramik site, Cvari Manastırı’na ev sahipliği yapmakta. 6. yüzyılda, Gürcistan’da Hıristiyanlığı tebliğ eden Aziz Nino tarafından dikilmiş büyük bir tahta haç yerine inşa edilmiş.

Claudio Rosmino, Euronews:

“Manastır hacılar için önemli bir yer ve 1994 yılından beri UNESCO Dünya Mirası listesinin bir parçası. Cvari, iki ırmağın birleştiği yerden yükselen bir dağın tepesinde muhteşem bir manzaraya sahip.”

Manastırın yapım tekniği ve yüksek mühendislik standartları, eski Gürcü yapı uygulamalarının tipik bir örneği. Geri kalan Büyük Kilise bu mimari tipolojinin en iyi örneği ve ülkedeki diğer birçok kiliseye model olmuş.

Buba Kudava, Tarih Profesörü, Tiflis Kafkas Ünüversitesi:

“Cvari Manastırı Gürcü tarihinin özel bir anıtıdır. Bunun birkaç nedeni var. En önemlisi, ülkede bir devlet dini olarak Hıristiyanlığın beyan edilmesi ile ilgili olması. İşte o zaman burada, manzara ve mimarinin maneviyatla şaşırtıcı birliği ortaya çıkıyor.”

Manastır bugün hala büyük kutlamalar için en önemli buluşma mekanlarından biri.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Antalya Haber Sunucu
marsbahis giriş