BM: Tüm üye ülkeler BM Şartı’na saygı duymak zorundadır

0

Birleşmiş Milletler (BM) Sözcü Yardımcısı Farhan Haq, günlük basın toplantısında gazetecilere açıklamalarda bulundu.

Filistin'in BM'ye tam üyeliğinin yeniden müzakere edilmesi ve gözlemci üyeye ek haklar tanınması yönündeki kararın oylandığı oturumda Haq'a, Erdan'ın BM Şartını çöpe atıp atmadığı soruldu.

“Büyükelçilerin sunumları sırasında sergiledikleri tiyatro oyunları hakkında yorum yapmıyoruz.” Haq, BM Şartı'nın BM'nin kuruluş metni olduğunu ve tüm üyelerin buna saygı duyması gerektiğini vurguladı.

“Bakın BM Şartı hâlâ burada”

Geçmişte buna benzer pek çok eyleme tanık olduğunu kaydeden Haq, Birleşmiş Milletler Tüzüğü'nün bir kopyasını alarak, “Bakın, Birleşmiş Milletler Tüzüğü hâlâ burada.” dedi. Dedi.

Haq, “Bu seviyeye inmeyeceğiz. BM diplomatik bir kurumdur ve diplomasiyi teşvik ediyoruz” dedi. Dedi.

İsrail Daimi Temsilcisi Erdan, Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'nda düzenlenen oturumda yaptığı konuşmada, Filistin'in BM'ye katılımını destekleyen ülkelerin BM Şartı'nı “çöpe attığını” savunarak, “Bunu yapıyorsunuz” dedi. dedi ve yanında getirdiği öğütücüden BM Şartını geçirdi.

BM Genel Kurulu, Filistin'in BM üyeliğinin BM Güvenlik Konseyi'nde yeniden müzakere edilmesi ve gözlemci statüsündeki Filistin'e bazı ek haklar tanınması çağrısında bulunan kararı kabul etti.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Antalya Haber Sunucu