Avrupa Süper Ligi nedir, Adalet Divanı’nın kararı futbol için ne anlama geliyor?

0

Avrupa Adalet Divanı, Avrupa futbolunun yönetim organı UEFA ve onun ana kuruluşu FIFA’nın, 12 kulübün Avrupa Süper Ligi’ni (ESL) kurmasını engelleyerek AB yasalarını ihlal ettiğine karar verdi.

REKLAM

Karara tepki gösteren FIFA Başkanı Gianni Infantino, mahkemenin kararının kendileri için hiçbir şeyi değiştirmediğini, turnuvaları eskisi gibi düzenlemeye devam edeceklerini söyledi.

Avrupa Süper Ligi nedir?

Real Madrid, Barcelona ve Juventus, diğer dokuz büyük Avrupa kulübüyle birlikte Nisan 2021’de kendi aralarında Avrupa Süper Ligi (ESL) adında kapalı bir lig oluşturacaklarını duyurdu.

Spor geliştirme şirketi A22, ESL fikrinin yaratılmasına yardımcı oldu.

Ancak taraftarların, hükümetlerin ve oyuncuların itirazlarının Manchester United, Liverpool, Manchester City, Chelsea, Tottenham Hotspur, Arsenal, AC Milan, Inter Milan ve Atletico Madrid’i çekilmeye zorlamasının ardından 48 saat içinde çöktü.

Avrupa Süper Ligi’nin formatı nasıl olacak?

Süper Lig ilk etapta 20 takımın yer aldığı bir turnuvaya ev sahipliği yapıyordu.

Süper Lig’de yükselme, düşme ve turnuvadan çıkma gibi uygulamaların olacağı doğrulandı.

Perşembe günü açıklanan plana göre, yerel liglerden Süper Lig’in en büyük iki kupasına doğrudan bir rota yok gibi görünüyor.

Mevcut formatta, yerel liglerin galipleri bir sonraki sezon Şampiyonlar Ligi’ne katılmaya hak kazanacak.

Yeni format üç lige bölünecek: Yıldız, Altın ve Mavi. Yıldız üst lig, Mavi ise alt lig olacak.

Yıldız ve Altın ligleri, her biri sekiz takımdan oluşan iki gruptan oluşacak ve her gruptan ilk dörde çıkanlar, çeyrek finalden finale kadar eleme aşamasına yükselecek.

Mavi Lig, sekizer kişilik dört gruba ayrılan 32 takımdan oluşacak. Her gruptan ilk iki takım çeyrek finale yükselir.

Takımlar grup aşamasında, çeyrek finalde ve yarı finalde kendi sahasında ve deplasmanda karşı karşıya gelecek.

Final, her şampiyonanın şampiyonunu belirlemek için tarafsız sahada tek maçla oynanacak.

Takımlara en az 14 maç garanti edilecek ve bu maçlar UEFA kulüp müsabakalarında olduğu gibi hafta ortasında oynanacak.

Yıldız ve Altın liglerinde son iki takım bir alt lige düşecek ve yerlerini bu liglerin finalistleri alacak.

32 mavi lig takımından 20’si turnuvadan ayrılacak ve yerlerine yerel ligdeki performanslarına göre başka takımlar getirilecek.

Avrupa Süper Ligi’nin (ESL) UEFA’ya karşı savunması nasıldı?

A22 CEO’su Bernd Reichart, ESL’nin hedefinin neredeyse 70 yıldır Avrupa’da futbol müsabakaları düzenleyen UEFA’nın tekelini kırmak olduğunu söyledi.

Ayrılan kulüpler yaptırım tehdidiyle karşı karşıya kaldığında ESL, UEFA ve FIFA’nın Avrupa Birliği’nin sahip olduğu tekel konumunu istismar ederek rekabet ve serbest dolaşım yasasını ihlal ettiğini iddia ederek mahkemeye gitti.

REKLAM

Dokuz kulübün çekilmesine rağmen kalan üç takım Real Madrid, Barcelona ve Juventus hala ESL’yi başlatmayı umuyordu.

Ancak Juventus, bu yılın başlarında İtalyan kulübünün yönetim kurulunun değişmesi üzerine çekilme kararı aldı.

Real Madrid ve Barselona, ​​davayı bir İspanyol mahkemesine götürdü ve mahkeme daha sonra Lüksemburg merkezli Avrupa Mahkemesi’nden yardım istedi.

Avrupa Adalet Divanı’nın kararı ne anlama geliyor?

Mahkeme, UEFA ve FIFA’nın Süper Lig’in kurulmasını engelleyerek AB yasalarını ihlal ettiğine ve kulüplerin ESL’de yarışmasını yasaklayarak hakim konumlarını kötüye kullandıklarına karar verdi.

Mahkeme, UEFA’nın spor müsabakalarının hem organizasyonundan hem de denetiminden sorumlu olmasının AB rekabet hukukunu ihlal etmediğini ancak spor federasyonlarının üçüncü tarafların pazara erişimini ancak bu reddin geçerli sebeplere dayanması halinde reddedebileceğini belirtti.

REKLAM

Mahkeme, şu anda “FIFA ve UEFA kurallarının şeffaf, objektif, ayrımcı olmamasını ve orantılı olmasını sağlayacak bir çerçeve bulunmadığını” ekledi.

Mahkemenin kararında, her iki organın da “rekabet kurallarına ve hareket özgürlüğüne saygı duyması” gerektiği ve onay, kontrol ve yaptırımlara ilişkin kurallarının hizmet sunma özgürlüğüne yönelik adil olmayan kısıtlamalar anlamına geldiği belirtiliyor.

Notta, “Mahkeme, kulüpler arasında futbol müsabakalarının düzenlenmesi ve yayın haklarının rekabet yoluyla tahsis edilmesinin açık ekonomik faaliyetler olduğunu gözlemlemektedir” deniyor.

Mahkeme, “Bu nedenle rekabet kurallarına uymaları ve hareket özgürlüklerine saygı duymaları gerekiyor” dedi.

Ancak mahkeme, kararın mutlaka ESL projesinin onaylanması gerektiği anlamına gelmediğini söyledi. İspanyol mahkemesi karar verecek.

REKLAM

Bu davada Adalet Divanı, kendisini Avrupa Birliği hukukunu veya Avrupa Birliği hukukunun geçerliliğini yorumlamakla sınırladı ancak anlaşmazlığı kendisi karara bağlamadı.

Bu karar futbol açısından ne anlama geliyor?

Karar, Avrupa kulüplerinin yalnızca UEFA tarafından düzenlenen turnuvalarda oynamak yerine, yaptırım tehdidi olmadan başka bir kıta ligine katılabileceği anlamına geliyor.

Kararın hemen ardından A22, Avrupa çapında bir lig sisteminde 64 erkek ve 32 kadın takımının hafta ortası maçları oynayacağı yeni müsabakalar için başka bir öneri yayınladı.

Süper Lig’in ilk projesi sınırlı bir müsabaka olsa da yeni projede kulüplerin daimi üye olmadan sportif liyakat esasına göre katılım sağlaması bekleniyor. Kulüpler ayrıca kendi ulusal liglerinde kalacak.

Altı İngiliz kulübünün 2021’de projeden çekilmesinden iki ay sonra, “iyi niyet göstergesi” olarak toplam 22 milyon £ ödeyeceklerini söylediler.

REKLAM

Premier Lig, gelecekte benzer bir girişimde bulunmaları halinde kulüplerin 30 puanlık kesinti ve 25 milyon £ para cezasıyla karşı karşıya kalacağını söyledi.

Türkiye Futbol Federasyonu’ndan Avrupa Adalet Divanı’nın kararına tepki

TFF açıklamasında, Avrupa Adalet Divanı kararına konu olan Avrupa Süper Ligi ve bu oluşumun Avrupa futboluna etkisinin bir süredir incelendiği ve gelişmelerin yakından takip edildiği belirtildi.

“Futbol, ​​milyarlarca insanı birleştiren sağlam bir temele dayanıyor ve FIFA ve UEFA’nın talimatları çerçevesinde futbol oynamak isteyen herkese eşit fırsatlar sunarak rekabeti ön plana çıkarıyor.” Basın bülteninde şu görüşlere yer verildi:

“Avrupa futbolunun çatı kuruluşu olan UEFA’nın oluşturduğu futbol piramidi, her seviyede oynayan her futbolcunun ve her kategoride yarışan her kulübün Avrupa futbolunun bir parçası olmasına olanak sağlamakta ve sistemin doğru işleyişini sağlayan her paydaş, Avrupa futbolunun doğru işleyişini sağlayan her paydaşın Avrupa futbolunun bir parçası olmasını teşvik etmektedir. UEFA, “Türkiye’nin organizatörü UEFA’nın önderliğinde futbolu ileri taşımak için çalışmaya devam edeceğimizi ve gerçekleştirdiğimiz ‘Avrupa Süper Ligi girişimi asla kabul edilemez’ başlıklı açıklamamızın arkasında olduğumuzun altını çizmek isteriz. 19 Nisan 2021’de de bugün aynı kararlılıkla.”

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Antalya Haber Sunucu
meritking