ABD’de üniversitelerdeki Filistin yanlısı protestolarda onlarca öğrenci tutuklandı

0

Filistin yanlısı protestocular Yale ve New York Üniversitesi'nde tutuklandı; Columbia Üniversitesi yüz yüze dersleri iptal etti

REKLAM

Gazze'deki savaş ABD'deki üniversite kampüslerinde yankılanmaya devam ediyor. Polis, Pazartesi günü Connecticut'taki Yale Üniversitesi ve Manhattan'daki New York Üniversitesi'nde düzenlenen Filistin yanlısı gösteriler sırasında düzinelerce kişiyi tutukladı.

Polis müdahalesi, Columbia Üniversitesi'nin New York kampüsünde çadır kentler kuran protestoculara yanıt olarak geçen hafta yüz yüze dersleri iptal etmesinden sonra geldi.

Protestocular, Yale'in New Haven'daki kampüsünün çevresini kapatarak okulun askeri silah üreticileriyle bağlarını kesmesini talep etti. Öğrencilerin yönettiği Yale Daily News'e göre polis 45'ten fazla protestocuyu tutukladı.

New York'ta yüzlerce protestocu, üniversite içinde toplandıkları meydanı boşaltmak için saatlerce uyarılara rağmen direndi. Polisle çatışan protestocular, “Durmayacağız, durmayacağız. Ortaya çıkarın. Bertaraf edin” sloganları attı. Şöyle sloganlar attı:

Polis akşam saatlerinde kalabalığı dağıttı. Sosyal medyadaki videolarda polisin protestocu kampındaki çadırları söktüğü görülüyor.

Yüz yüze dersler iptal edildi

Son protestolar nedeniyle 100'den fazla öğrencinin gözaltına alındığı Columbia Üniversitesi'nde yüz yüze dersler iptal edildi.

Üniversite Rektörü Nemat Minouche Şefik, Pazartesi günü üniversite personeline ve öğrencilerine gönderdiği bir e-postada, yüz yüze derslerin iptal edildiğini ve “öfkeyi yatıştırmak ve sonraki adımlar hakkında düşünme fırsatı vermek” amacıyla çevrimiçi eğitime geçildiğini söyledi.

Shafiq geçen hafta NYPD'yi protestocuları dağıtmaya çağırdı, ancak bu hareket bazı öğretim üyeleri tarafından kınandı.

Üniversiteye milyonlarca dolar bağışlayan Robert Kraft da Columbia'nın Yahudi öğrencileri korumasından memnun olmadığını söyledi. Kendisi de Yahudi olan Kraft, yaptığı açıklamada, “Düzeltici tedbirler alınana kadar üniversiteye destek vermekten rahatsızlık duyuyorum” dedi ve desteğini kesmekle tehdit etti.

Geçen hafta ABD Temsilciler Meclisi komitesi önünde ifade veren Shafiq, “Bu gerilimler, Columbia ile bağlantısı olmayan ve kendi gündemlerini sürdürmek için kampüse gelen kişiler tarafından istismar edildi ve daha da büyütüldü” dedi. Protestocuların Yahudi karşıtlığı suçlamalarına karşı okulun tepkisini savundu.

Temsilciler Meclisi ve Senato'daki Cumhuriyetçilerin yanı sıra en az bir Demokrat senatör Şefik'in istifasını istiyor.

Biden'a Yahudi karşıtı tepki

ABD Başkanı Joe Biden, “Son günlerde bile Yahudilere yönelik taciz ve şiddet çağrılarını görüyoruz.” “Bu apaçık antisemitizm kınanacak ve tehlikelidir ve üniversite kampüslerinde ya da ülkemizin başka hiçbir yerinde kesinlikle yeri yoktur.” Diyerek protestoları eleştiriyor.

Biden'ın açıklamasına tepki gösteren Columbia kampındaki öğrenci organizatörleri, İsrail Devleti'ni eleştirmenin Yahudi düşmanlığı olmadığını vurguladı.

Öğrenci temsilcileri, “Her türlü nefret ve bağnazlığı kesinlikle reddediyor ve öğrenciler (Filistinli, Müslüman, Arap, Yahudi, Siyahi ve Filistin yanlısı sınıf arkadaşları ve meslektaşları) arasında kurulan dayanışmayı bozmaya çalışan öğrenci olmayanlara karşı uyanık kalıyoruz” dedi. bir açıklamada söyledi. Söylendi.

Yale, Columbia, New York Üniversitesi ve ülke çapındaki diğer üniversite kampüslerindeki protestolar, 7 Ekim'de Hamas militanlarının sınır ötesi gerçekleştirdiği ölümcül baskının ardından İsrail-Filistin çatışmasının tırmanmasına ve İsrail'in Hamas kontrolündeki bölgelere sert müdahalesine yanıt olarak başladı. Gazze.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Antalya Haber Sunucu
marsbahis giriş