2024 Paris Olimpiyatları’nda yüzme yarışlarının yapılabilmesi için Seine nehri temizlenecek

0

Şehri adeta ikiye bölen ve sularının çok kirli olduğu bilinen nehirde Olimpiyatlar’da bazı yüzme yarışlarının gerçekleştirilebilmesi için 1.4 milyar euroluk kapsamlı bir temizlik projesi yürütülüyor.

REKLAM

Fransa’nın başkenti Paris’ten geçen ünlü Seine nehrinde 2024 Yaz Olimpiyatları’nda yüzmek mümkün olacak.

Şehri adeta ikiye bölen ve sularının çok kirli olduğu bilinen nehirde Olimpiyatlar’da bazı yüzme yarışlarının gerçekleştirilebilmesi için 1.4 milyar euroluk kapsamlı bir temizlik projesi yürütülüyor.

Paris’in 1900’de Olimpiyat Oyunları’na ev sahipliği yaptığı sırada Seine nehrinde yüzme yarışları gerçekleştirilmiş 1923’ten itibaren ise nehre girmek tamamıyla yasaklanmıştı.

Uzun süredir devam eden ve Yaz Olimpiyatları sayesinde daha da hızlanan temizlik projesi uluslararası spor şöleninde hem nehrin kullanılmasını hem de 2025’ten itibaren şehir halkının da beş farklı noktada güvenli ve sağlıklı bir şekilde sulardan faydalanmasını sağlayacak.

Seine’de yüzmek güvenli mi?

Seine Nehri kıyıları genellikle gezinti için kullanılıyor. Her yaz oluşturulan plajlar ise Parislilerin sıcak havalarda nehir sayesinde serinlemesine imkan tanımıyor.

Zira, bisiklet ve elektrikli scooter gibi bir çok ortak kullanılan aracın nehre atılması, çöplerin kontrolsüz şekilde sulara dökülmesi ve atık suların arıtılmadan nehre boşaltılması Seine nehrinde yüzmeyi hastalık kapmayla eş değer bir seviyeye getirmişti.

On yılı aşkın süredir yürütülen temizlik çalışmaları ise su yolunun kısa süre içinde sadece tekneleri ağırlamayacağını gösteriyor.

Olimpiyatlar’a yetiştirilmeye çalışılan proje nehri, Temmuz 2024’te Olimpik triatlon, açık su yarışları ve ardından Paralimpik Oyunları’na hazır hale getirecek. 2025 yazında ise şehrin içi ve yakınlarındaki beş farklı noktada halk özgürce ve hastalık riski olmadan nehre girebilecek.

Paris’in 2050 yılına kadar 50 santigrat dereceyi aşabilecek bunaltıcı yaz sıcaklıklarıyla karşı karşıya kalacağı düşünüldüğünde, yüzülebilir sular şehrin gelecekte daha yaşanabilir olmasına da yardımcı olacak.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Antalya Haber Sunucu
marsbahis giriş